Fantastyczna wystawa

Smoki, syrenki, czarownice i różne dziwaczne stwory można oglądać na wystawie w galerii „Na Mansardzie” w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie.

Wystawa jest plonem  konkursu plastycznego „Fantastyczny świat w literaturze”, zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną pod honorowym patronatem prezydenta Gorzowa. Na konkurs napłynęło ponad 160 prac z 11 szkół podstawowych i placówek oświatowych. Młodsze dzieci namalowały smoki ziejące ogniem, groźne czarownice i postacie z baśni. - Na moim rysunku Mała Syrenka ma bardzo wystraszoną minę, bo zbliża się do niej czarownica, która chce jej wykraść głos – tłumaczyła na wernisażu Alicja Piotrowska, uczennica Katolickiej Szkoły Podstawowej. – A ja namalowałam Smoka Wawelskiego, bo uwielbiam smoki i chcę zostać weterynarzem - mówiła Pola Kowalska, szkolna koleżanka Alicji.

Starsi uczestnicy najczęściej ilustrowali horrory i niesamowite opowieści. – Zrobiłam ilustrację do powieści  „Wszyscy mówią na mnie Max” - opowiadała Gabriela Bukowińska ze Szkoły Podstawowej nr 13. - Powieść powstała na podstawie serialu, który bardzo lubię oglądać. Zilustrowałam moment, gdy uciekająca bohaterka nagle czuje rękę policjanta na swoim ramieniu.  Rysowanie to moja wielka pasja. I będą chciała ze sztuką związać swoją przyszłość. Za rok wybieram się do liceum plastycznego. A co potem? Może zajmę się projektowaniem mody.

Jury konkursu przyznało dziewięć nagród i dwanaście wyróżnień. Nagrody w kategorii klas I-III odebrali: Alicja Piotrowska z Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz Julia Baniewska i Nikola Bączkowska  z SP nr 13.  W kategorii klas IV-VII narodzono Emilię Potyczkin, Oliwię Kołodziejek z SP nr 10, Martynę Wojtczak, Gabrielę Bukowińską z SP nr 13 oraz Adriana Stasiaka i Sebastiana Matuszewskiego z OREW.

Wśród młodszych uczestników wyróżnienia zdobyli: Karolina Suchenia z SP nr 13, Anna Wąchalska z SP nr 7 i Pola Kowalska z Katolickiej Szkoły Podstawowej. W drugiej kategorii wiekowej wyróżnienia otrzymali: Jagoda Zarzecka, Oliwia Krasoń z SP nr 10, Michał  Tomkowski z OREW, Adela Żurowska, Marek Plackowski, Paulina Kowańdy, Natalia Skubiato, Magdalena Rybak i Martyna Staśkiewicz z SP nr 13.

Wystawę w galerii „Na Mansardzie” mieszczącej się przy ul. Łokietka 20 a można oglądać do 24 stycznia 2020.

Hanna Ciepiela

Fot. Monika Markowska

 

Zobacz zdjęcia w galerii

Fantastyczna wystawa