Wernisaż na niebiesko

- Wśród nas, ludzi zwyczajnych, żyją ludzie z autyzmem, którzy inaczej widzą świat. Inaczej to nie znaczy gorzej. Inaczej to znaczy niezwyczajnie, a czasem bardzo pięknie - mówiła Ewa Przybylska, wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem na otwarciu wystawy „My wśród was”  w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiej Ośrodka Metodycznego.

Wernisaż odbył się 3 kwietnia 2019 roku z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.  Młodych artystów powitał Jerzy Kaliszan, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. – Dzięki pracom plastycznym możemy zobaczyć, co dzieje się w waszych wnętrzach – mówił.

Na wystawie znalazło się kilkadziesiąt rysunków, wydzieranek, prac malarskich i przestrzennych wykonanych przez podopiecznych gorzowskiego Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem, Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz  Szkoły Podstawowej SOWA. Tradycyjnie uczestnicy wernisażu będą ubrani na niebiesko, bowiem kolor ten jest symbolem solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem.

Wystawa zainaugurowała miejską akcję „Zaświeć się na niebiesko” . Na sobotę, 6 kwietnia 2019 roku zaplanowano „Niebieski Bieg – Charytatywnie dla Autystów”  w Parku Górczyńskim.

Hanna Ciepiela

fot. Monika Panek

 

Zobacz zdjecia w fotogalerii