Koci wernisaż w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej

Z okazji Światowego Dnia Kota w gorzowskiej galerii Na Mansardzie, mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, otwarto wystawę „Od Filemona do Behemota”. Cała galeria, a także korytarz i schody, zapełniły się podobiznami kotów: grubych, chudych, uśmiechniętych, wymyślonych i bajkowych.

W wernisażu, który odbył się 16 lutego 2019 roku, wzięli udział autorzy prac z Młodzieżowego Domu Kultury oraz ich nauczyciele: Danuta Łubińska, Roman Łubiński i Małgorzata Całus-Jarno. – Prace powstawały przez kilka tygodni – mówiła Danuta Łubińska. – Dzieci dobierały się w grupy, potem każde z nich malowało swojego kota. Poszczególne koty się wycinało i dopasowywało do pozostałych. Na koniec trzeba było jeszcze wymyślić tła dla czworonogów.

Wielu autorów sportretowało swoich własnych pupili. Siostry Weronika i Dominika Dolinkiewicz pięknie namalowały kotkę Oreo i kota Toffi. – Koty to najwspanialsze  zwierzęta na świecie! – zapewniały dziewczyny. – Są miłe i śmieszne. Chowają się do kartonów, szaleją na drapakach. I nigdy nie wiadomo, gdzie będą spały…

Kocia wystawa jest już kolejną „literacko-plastyczną” prezentacją przygotowaną przez Bibliotekę Pedagogiczną we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury. Trzy lata temu w galerii Na Mansardzie pokazywano wystawę „150 lat z Alicją w Krainie Czarów”, dwa lata temu  Podróże z Małym Księciem, a w ubiegłym rokuPodobaMiSie  z okazji Światowego Dnia Misia Pluszowego.  Wszystkie wystawy połączone były z warsztatami dla dzieci i cieszyły się dużą frekwencją.

Najnowsza wystawa będzie czynna do końca marca.  Grupy zwiedzających będą mogły obejrzeć prezentację poświęconą kotom w literaturze i sztuce oraz stworzyć własne prace.

Szczegółowe informacje o wystawie i zapisy na warsztaty: tel. 95 (721 61 38)  lub 509 517 122.

Hanna Ciepiela

fot. Aleksandra Czarnecka

 

Zobacz zdjęcia w galerii

Koci wernisaż w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej