szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Studia podyplomowe Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« maj 2024 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Spotkanie sieci dla bibliotekarzy szkolnych na Skype nt. internetowego narzędzia Genial.ly

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy wszystkich typów szkół i placówek do udziału w sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2020/2021.  Spotkanie szkoleniowe nt.  Genial.ly – narzędzie twórczego bibliotekarza w sieci  odbędzie się 18 marca 2021 r. (czwartek) o godz. 12.00 na Skype.

Materiały dydaktyczne "Jak powstają książki?"

Wydawnictwo Jupi Jo przygotowało bezpłatne  materiały dydaktyczne "Jak powstają książki?". Film edukacyjny oraz scenariusze zajęć posłużą do przeprowadzenia lekcji i zajęć edukacji czytelniczej na poziomie wychowania przedszkolnego i nauczania wczesnoszkolnego. Materiały można pobrać z naszej strony: www.jupijo.pl

 

Szkolenia SBP dla bibliotekarzy


Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza do skorzystania z nowej oferty szkoleniowej dla bibliotekarzy:

 

 

 

Biblioteka Pedagogiczna WOM informuje

Uwaga! 

Biblioteka Pedagogiczna 9 marca (wtorek)

będzie czynna do 15.00.

  

        Za utrudnienie przepraszamy.

Zapraszamy do Lekturoteki Biblioteki Pedagogicznej WOM

Zapraszamy do skorzystania z  lekturoteki Biblioteki Pedagogicznej WOM stworzonej w programie wakelet. Zamieszczane w niej materiały dedykowane są nauczycielom oraz ich uczniom, szczególnie w czasie pracy zdalnej. To gotowe karty pracy przygotowane do konkretnych lektur, quizy i testy internetowe sprawdzające wiedzę z lektury oraz prezentacje multimedialne przybliżające uczniom tematy poruszane w trakcie pracy z książką.


Tydzień Otwartej Edukacji - biblioteki cyfrowe w Polsce i na świecie

Od 4 do 8 marca na całym świecie obchodzony jest Tydzień Otwartej Edukacji, wydarzenie zainicjowane w 2013 roku przez Open Education Consorcium. Celem inicjatywy jest promocja otwartych zasobów, narzędzi i praktyk edukacyjnych oraz popularyzacja wiedzy na temat ruchu otwartej edukacji.  Z tej okazji warto odkryć  skarby w ponad 300 bibliotekach cyfrowych w Polsce i na świecie.

Finisaż z rozmachem

W sobotę 6 marca o godzinie 12.00 w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej (przy ul.  Łokietka 20 a) zostanie uroczyście zamknięta wystawa prac 17-letniej Aleksandry  Gapskiej z Pracowni Plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury.  

Biblioteka Pedagogiczna WOM informuje

 

Uwaga Czytelnicy!

Informujemy, że od 1marca 2021 roku Wypożyczalnia Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego będzie czynna:

 

poniedziałek – 9.00 – 15.00,

wtorek – 10.00 – 18.00,

środa – 9.00 – 15.00,

czwartek – 10.00 – 18.00,

piątek – 9.00 – 15.00,

6, 20 marca br. (soboty) – 9.00 – 13.00

Zapraszamy!

Marcowe LITERACKIE WYZWANIE LEGO

Jeśli uwielbiasz klocki LEGO i lubisz wyzwania - ta zabawa jest dla Ciebie!To kreatywne działania, które łączą radość czytania z pasją tworzenia konstrukcji z klocków. Uczestnicy otrzymają co miesiąc, od stycznia do grudnia 2021 r., nowe wyzwanie, które polega na zbudowaniu czegoś (np. scenka, konstrukcja, przedmiot itp.), co jest związane z określonym przez nas tematem. Inspiracją do układania niech będzie usłyszana, przeczytana książka dla dzieci i młodzieży, wiersz, tytuł lub fragment opowieści.

W „Biuletynie EBIB” o bibliotekach sprzed ery cyfrowej

Złotówka za dolara? Czy to możliwe? Dowiecie się Państwo o tym z nowego numeru „Biuletynu EBIB” pt.O bibliotekach sprzed ery cyfrowej. Lektura wszystkich artykułów wspomnieniowych gwarantuje uśmiech od ucha do ucha, tak ważny w obecnym czasie. Nie zapominamy jednak o aktualnych wydarzeniach. W relacjach ze spotkań naszej społeczności bibliotekarskiej przedstawiamy tematy aktualne związane m.in. zarządzaniem informacją, otwieraniem nauki i promocją Polskiej Platformy Medycznej. Zapraszamy do lektury!

Biblioteki i pandemia: szansa czy katastrofa - o sposobach działania w czasach niezwykłych - konferencja online

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Zarząd Okręgu w Lublinie, Akademickie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie, Sekcja Bibliotek Naukowych SBP. Oddział Lublin, Katedra Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej, Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS zapraszają na konferencję online Biblioteki i pandemia: szansa czy katastrofa – o sposobach działania w czasach niezwykłych

Mistrz Promocji Czytelnictwa 2020 - ogłoszenie konkursu

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ogłasza XIII edycję konkursu Mistrz Promocji Czytelnictwa. Celem konkursu jest popularyzacja działań bibliotek na rzecz upowszechniania czytelnictwa.

Nowości w Lekturotece Biblioteki Pedagogicznej

Zapraszamy do skorzystania z  lekturoteki Biblioteki Pedagogicznej WOM stworzonej w programie wakelet. Zamieszczane w niej materiały dedykowane są nauczycielom oraz ich uczniom, szczególnie w czasie pracy zdalnej. To gotowe karty pracy przygotowane do konkretnych lektur, quizy i testy internetowe sprawdzające wiedzę z lektury oraz prezentacje multimedialne przybliżające uczniom tematy poruszane w trakcie pracy z książką.

Do 28 lutego obostrzenia w bibliotekach bez zmian

Obowiązujące od 28 listopada 2020 roku zasady udostępniania zbiorów bibliotecznych zostały przedłużone do 28 lutego 2021 roku.

Publiczne systemy informacyjne i źródła danych. Przewodnik

Zachęcamy do zajrzenia do przewodnika  po źródłach danych i informacji z wielu dziedzin, dostępnego na wolnych licencjach w repozytorium UJ. Bibliotekarze, studenci oraz wszyscy zainteresowani znajdą w nim wiadomości oraz aktywne linki dot. informacji publicznej, medycznej, biznesowej, geograficznej, naukowej, prawnej i prawniczej oraz  inne.

Webinaria „Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna”

Biblioteka Narodowa zaprasza bibliotekarzy na webinaria z cyklu „Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna”. Spotkania będą transmitowane w serwisie poświęconym UKD.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 w Bibliotece Pedagogicznej

W związku z obchodami DBI 2021, który przypada w tym roku na 9 lutego przygotowaliśmy zabawę on-line Escape room. 

Warsztaty online „Przejęcie lub przekazanie biblioteki”

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Warszawie zaprasza do udziału w warsztatach online PRZEJĘCIE LUB PRZEKAZANIE BIBLIOTEKI, które odbędą się 11 lutego, w godz. 12.00-14.00. Warsztaty będą miały charakter informacyjny dotyczący praktycznego postępowania w przypadku przekazywania i przyjmowania biblioteki. Uczestnicy dowiedzą się jakie dokumenty powinni przygotować lub otrzymać, dostaną wzorce do wykorzystania, a także podpowiedzi jak rozwiązać najczęściej pojawiające się w takich przypadkach problemy.

1,1 mld zł na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – ruszają konsultacje publiczne

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 jest największym – z uwagi na skalę oddziaływania finansowego – programem wieloletnim Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przygotowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Planowany budżet Programu wynosi ponad 1,1 mld zł. Program ma na celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

LEKTUROTEKA, CZYLI CYFROWE ZASOBY DO PRACY Z LEKTURAMI

Rok 2020 wymusił zmianę działania i myślenia o edukacji, również edukacji czytelniczej. Nowoczesne  aplikacji dały możliwość uatrakcyjnienia różnorodnych form pracy z uczniem. Jedną z nich jest Wakelet, którą wykorzystałyśmy w Bibliotece Pedagogicznej WOM do tworzenia cyfrowych kolekcji pomocnych w pracy z lekturami.

Wywiad z Anną Giniewską w Poradniku Bibliotekarza

W miesięczniku „Poradnik Bibliotekarza” ukazała się obszerna rozmowa z Anną Giniewską, Bibliotekarzem Roku 2019 województwa lubuskiego. Jej bohaterka od 13 lat pracuje w naszej Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. Wywiad przeprowadziła Monika Simonjetz.

Zgrani Czytelnicy

Od 2016 roku nasza biblioteka brała udział w akcji Rebel.pl „Szkoły grają”. Polegała ona na przekazywaniu punktów za zakupy gier dla instytucji oświatowych. Za każde wydane przez klienta w sklepie 20 złotych, uczestnicząca w projekcie, szkoła/biblioteka/dom kultury itp. otrzymała 1 punkt, a każde 5 punktów, które zgromadziła placówka, zamieniało się w 1 złotych rabatu do wykorzystania na Rebel.pl.

Podstawy Design Thinking w bibliotekach - warsztaty online w ramach WIAD21

W ramach konferencji online WIAD21, organizowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (27-28.02.2021), zapraszamy do udziału w warsztatach „Podstawy Design Thinking w bibliotekach” osoby, które chcą dowiedzieć się w jaki sposób myślenie projektowane może wzmocnić bibliotekę - poprzez zrozumienie potrzeb jej czytelników i zaangażowanie społeczności.


Bezpłatne audiobooki w POLONA.PL

Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl.

LITERACKIE WYZWANIA LEGO

Jeśli uwielbiasz klocki LEGO i lubisz wyzwania - ta zabawa jest dla Ciebie!To kreatywne działania, które łączą radość czytania z pasją tworzenia konstrukcji z klocków. Uczestnicy otrzymają co miesiąc, od stycznia do grudnia 2021 r., nowe wyzwanie, które polega na zbudowaniu czegoś (np. scenka, konstrukcja, przedmiot itp.), co jest związane z określonym przez nas tematem. Inspiracją do układania niech będzie usłyszana, przeczytana książka dla dzieci i młodzieży, wiersz, tytuł lub fragment opowieści.

Wystawa koło książek

W Wypożyczalni Głównej Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie oglądać można wystawę 17-letniej Aleksandry Gapskiej z Pracowni Plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury.  Autorka najchętniej rysuje twarze i postacie z wymyślonych komiksów. Obecnie jest uczennicą drugiej klasy  Liceum Plastycznego w Gorzowie. 

Maja Wilczewska w „Bibliotekarzu Gorzowskim”

Ukazał się pierwszy numer nowego, fachowego  czasopisma „Bibliotekarz Gorzowski”.   Pismo wydawane jest przez  Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta. Wśród artykułów można odnaleźć  bardzo ciekawy tekst naszej koleżanki Mai Wilczewskiej o teatrze kamishibai.

Biblioteka Pedagogiczna WOM informuje

 

Uwaga!

Informujemy, że od 4 stycznia 2021 r. Wypożyczalnia Biblioteki Pedagogicznej WOM jest czynna:

 

 

poniedziałek, środa, czwartek, piątek   9.00-15.00,

wtorek   10.00-18.00,

sobota    nieczynna.

Zalety czytania

Zapraszamy do lektury poradnika dla rodziców „Jak (i dlaczego?) zachęcać dzieci do czytania”  dostępnego na platformie Issuu.

Link do publikacji: https://issuu.com/rzawadzka17/docs/czytanie

Obejrzyj film „Wideoportrety Gorzowian 2020 online” z naszymi koleżankami z Biblioteki Pedagogicznej

Seria „Gorzów w różowych okularach - Wideoportrety Gorzowian 2020 online” w reżyserii Dominiki Muniak–Szadej pokazuje mieszkańców naszego miasta, ludzi w rożnym wieku, różnych profesji, których życie toczy się w rytmie nietuzinkowych pasji. W filmowym dokumencie o swojej pracy i pasji do animowania czytelnictwa opowiadają  nasze koleżanki z Biblioteki Pedagogicznej Anna Giniewska i Maja Wilczewska.


„Znajdziesz mnie w bibliotece” hasłem Tygodnia Bibliotek 2021

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonał wyboru hasła promującego XVIII edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek. Hasło brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”.
Autorką hasła jest Marzena Przybysz, członek Prezydium Zarządu Głównego SBP.

Poczta życzeń - wystawa kartek świątecznych

Wystawa Biblioteki Pedagogicznej WOM w Gorzowie Wielkopolskim  prezentuje zbiór prywatny 37 kartek świątecznych i noworocznych, z których najstarsza wysłana została w 1917 r., a najmłodsza w 1975 r.

#BarwyWspólne w Bibliotece Pedagogicznej

Biblioteka Pedagogiczna dołączyła do kampanii społeczno-edukacyjnej #Barwy Wspólne. Kampania jest skupiona wokół symboli narodowych i kulturowych. Jej celem jest rozwijanie uczuć i postaw patriotycznych rozumianych jako codzienne, drobne gesty oraz szacunek symboli narodowych.

 

„Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece” – kurs dla bibliotekarzy

Centrum Cyfrowe już po raz drugi serdecznie zaprasza do udziału w kursie organizowanym w ramach projektu „Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece”. Jest on częścią trzyletniego projektu rozwoju kompetencji cyfrowych w bibliotekach. Zapisy już ruszają więc nie zwlekajcie!

 

Biblioteka Pedagogiczna WOM informuje

 

 Informujemy, że w okresie świątecznym i noworocznym ulegają zmianie godziny pracy
Biblioteki Pedagogicznej WOM

 

 

23 XII – 9.00 - 12.00  

24 XII (Wigilia) – 26 XII nieczynna

28 XII – 30 XII 9.00 - 15.00

31 XII – 9.00 - 12.00

2  I (sobota) nieczynna

Za utrudnienia przepraszamy.

 

HYBRYDOWE CZYTANIE NA PRZERWIE – podsumowanie I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie”

W październiku 2020 r. odbyło się wielkie międzynarodowe święto czytelnicze. Realizacja tegorocznej I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” przypadła na czas pandemii. Ten trudny czas różnych obostrzeń miał wpływ na wszystkie dziedziny życia człowieka, jak również na edukację. Jednak mimo różnych przeciwności w wielu placówkach oświatowych w Polsce i za granicą udało się przeprowadzić akcję. Czy zeszłoroczny rekord został pobity? Ile szkół czytało i z jakich krajów, oraz jak przebiegła przerwa na czytanie? O tym wszystkim możecie przeczytać w naszym podsumowaniu.

Mieczysław Miszkin, nauczyciel i dziennikarz

Mieczysław Miszkin, nauczyciel i dziennikarz, jest bohaterem prezentacji multimedialnej, którą można obejrzeć na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej. W listopadzie 2020 miało się odbyć spotkanie poświęcone jego pamięci, ale ze względu na pandemię zostało przełożone na przyszły rok.

Wirtualna wystawa dla każdego!

W czasach kiedy nie możecie przyjść do biblioteki na wystawę, my przenosimy nasze działania do świata wirtualnego. Z okazji Europejskiego Tygodnia Autyzmu, który trwa od 1-7 grudnia Biblioteka Pedagogiczna WOM przygotowała dla  użytkowników niecodzienną wystawę składającą się z wybranych publikacji książkowych na temat autyzmu. Zapraszamy do obejrzenia naszej pierwszej i pewnie nie ostatniej wirtualnej wystawy, którą w jednym dniu zobaczyło ponad 400 osób!

Szkolenia SBP dla Bibliotekarzy

 

SBP zaprasza do skorzystania  z grudniowej i noworocznej oferty szkoleniowej.

 

 

Od 28 listopada można udostępniać zbiory. Rekomendacje Biblioteki Narodowej

Na podstawie § 10 ust. 22 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii od 28 listopada do dnia 27 grudnia 2020 roku prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na udostępnianiu zbiorów jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby w pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki należy zamieścić informację o dopuszczalnym limicie czytelników przebywających w bibliotece oraz podjąć środki zapewniające jego przestrzeganie.

Lekturoteka – przygotowanie i udostępnienie w sieci materiałów edukacyjnych do wybranych lektur z wykorzystaniem TIK

Zapraszamy do skorzystania z  lekturoteki Biblioteki Pedagogicznej stworzonej w programie wakelet. Zamieszczane w niej materiały dedykowane są nauczycielom oraz ich uczniom, szczególnie w czasie pracy zdalnej. To gotowe karty pracy przygotowane do konkretnych lektur, quizy i testy internetowe sprawdzające wiedzę z lektury oraz prezentacje multimedialne przybliżające uczniom tematy poruszane w trakcie pracy z książką.

Link do lekturoteki: https://wakelet.com/@pedagogiczna

500+ dla nauczyciela bibliotekarza i wychowawcy świetlicy – interpretacja prawna

Nauczyciele bibliotekarze i wychowawcy świetlicy nie są wyłączeni z grupy uprawnionych do dofinansowania, więc mogą ubiegać się o dofinansowanie, niezależnie od tego, czy prowadzą (prowadzili) nauczanie zdalne.

V Forum Edukacji Dorosłych

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Krajowe Biuro EPALE w dniach 23 -27 listopada 2020 organizuje V Forum Edukacji Dorosłych. Motywem przewodnim tegorocznego forum będzie wsparcie uczącego się. Do udziału w nim w szczególności zaproszeni są wszyscy zainteresowani edukacją dorosłych, a w szczególności edukatorzy, trenerzy, nauczyciele szkół dla dorosłych oraz doradcy zawodowi i edukacyjni.

Spotkanie sieci dla bibliotekarzy szkolnych na Skype

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy wszystkich typów szkół i placówek do udziału w sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2020/2021. Pierwsze, organizacyjne spotkanie odbędzie się 26 listopada 2020 r. o godz. 12.00 na Skype.

VII Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego (on-line)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zaprasza 17 listopada br. o godz. 10.00, nauczycieli bibliotekarzy szkół wszystkich szczebli na VII Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego (on-line) pod nazwą „Biblioterapia i bajkoterapia w szkole”.Rysuję sobie świat

W Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie oglądać  można wystawę 17-letniej Aleksandry Gapskiej z Pracowni Plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury.  Autorka najchętniej rysuje twarze, ubrania,  postacie z wymyślonych komiksów.  

Praca z klientem w bibliotece – szkolenie online

Zapraszamy na szkolenie online pt. „Standardy obsługi klienta i proaktywne podejście do pracy z klientem w bibliotece”, które odbędzie się 26 listopada, od 9.00 do 12.00 na platformie LiveWebinar. Uczestniczyć w szkoleniu będzie można poprzez: komputer, laptop, tablet, smartfon. Spotkanie poprowadzi Michał Szczypek, trener z Good Books.

Praca zdalna w bibliotekach

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie zakazuje prowadzenia działalności bibliotecznej oraz nie wprowadza obligatoryjnego przeniesienia wszystkich pracowników bibliotek do pracy zdalnej.

Bezpłatne webinaria o edukacji medialnej dla bibliotekarzy

W listopadzie bibliotekarze i bibliotekarki będą mogli wziąć udział w serii webinariów, dzięki którym staną się bardziej odpowiedzialnymi konsumentami i producentami przekazów medialnych. Warsztaty online, prowadzone przez Patryka Zakrzewskiego, stanowią praktyczną odpowiedź na współczesne wyzwania towarzyszące edukacji medialnej.

Webinarium – sposób na interakcję z czytelnikiem

W trakcie szkolenia przedstawione zostaną metody planowania webinariów oraz ich skutecznej realizacji.

 

Uczestnicy:

  • wezmą udział w zaimprowizowanym wirtualnym spotkaniu autorskim i grze literackiej.
  • poznają przykłady kreatywnych zabaw z tekstem i działań promujących czytelnictwo.
  • nauczą się jak budować pozytywne relacje z użytkownikami w każdym wieku za pomocą narzędzi wirtualnych.

Wykorzystają w tym celu kamerę, mikrofon, prezentację, interaktywną tablicę, ankiety i czat.