szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Studia podyplomowe Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« czerwiec 2025 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Spotkanie sieci dla bibliotekarzy szkolnych na Skype nt. internetowego narzędzia Genial.ly

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy wszystkich typów szkół i placówek do udziału w sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2020/2021.  Spotkanie szkoleniowe nt.  Genial.ly – narzędzie twórczego bibliotekarza w sieci  odbędzie się 18 marca 2021 r. (czwartek) o godz. 12.00 na Skype.

Materiały dydaktyczne "Jak powstają książki?"

Wydawnictwo Jupi Jo przygotowało bezpłatne  materiały dydaktyczne "Jak powstają książki?". Film edukacyjny oraz scenariusze zajęć posłużą do przeprowadzenia lekcji i zajęć edukacji czytelniczej na poziomie wychowania przedszkolnego i nauczania wczesnoszkolnego. Materiały można pobrać z naszej strony: www.jupijo.pl

 

Szkolenia SBP dla bibliotekarzy


Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza do skorzystania z nowej oferty szkoleniowej dla bibliotekarzy:

 

 

 

Biblioteka Pedagogiczna WOM informuje

Uwaga! 

Biblioteka Pedagogiczna 9 marca (wtorek)

będzie czynna do 15.00.

  

        Za utrudnienie przepraszamy.

Zapraszamy do Lekturoteki Biblioteki Pedagogicznej WOM

Zapraszamy do skorzystania z  lekturoteki Biblioteki Pedagogicznej WOM stworzonej w programie wakelet. Zamieszczane w niej materiały dedykowane są nauczycielom oraz ich uczniom, szczególnie w czasie pracy zdalnej. To gotowe karty pracy przygotowane do konkretnych lektur, quizy i testy internetowe sprawdzające wiedzę z lektury oraz prezentacje multimedialne przybliżające uczniom tematy poruszane w trakcie pracy z książką.


Tydzień Otwartej Edukacji - biblioteki cyfrowe w Polsce i na świecie

Od 4 do 8 marca na całym świecie obchodzony jest Tydzień Otwartej Edukacji, wydarzenie zainicjowane w 2013 roku przez Open Education Consorcium. Celem inicjatywy jest promocja otwartych zasobów, narzędzi i praktyk edukacyjnych oraz popularyzacja wiedzy na temat ruchu otwartej edukacji.  Z tej okazji warto odkryć  skarby w ponad 300 bibliotekach cyfrowych w Polsce i na świecie.

Finisaż z rozmachem

W sobotę 6 marca o godzinie 12.00 w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej (przy ul.  Łokietka 20 a) zostanie uroczyście zamknięta wystawa prac 17-letniej Aleksandry  Gapskiej z Pracowni Plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury.  

Biblioteka Pedagogiczna WOM informuje

 

Uwaga Czytelnicy!

Informujemy, że od 1marca 2021 roku Wypożyczalnia Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego będzie czynna:

 

poniedziałek – 9.00 – 15.00,

wtorek – 10.00 – 18.00,

środa – 9.00 – 15.00,

czwartek – 10.00 – 18.00,

piątek – 9.00 – 15.00,

6, 20 marca br. (soboty) – 9.00 – 13.00

Zapraszamy!

Marcowe LITERACKIE WYZWANIE LEGO

Jeśli uwielbiasz klocki LEGO i lubisz wyzwania - ta zabawa jest dla Ciebie!To kreatywne działania, które łączą radość czytania z pasją tworzenia konstrukcji z klocków. Uczestnicy otrzymają co miesiąc, od stycznia do grudnia 2021 r., nowe wyzwanie, które polega na zbudowaniu czegoś (np. scenka, konstrukcja, przedmiot itp.), co jest związane z określonym przez nas tematem. Inspiracją do układania niech będzie usłyszana, przeczytana książka dla dzieci i młodzieży, wiersz, tytuł lub fragment opowieści.

W „Biuletynie EBIB” o bibliotekach sprzed ery cyfrowej

Złotówka za dolara? Czy to możliwe? Dowiecie się Państwo o tym z nowego numeru „Biuletynu EBIB” pt.O bibliotekach sprzed ery cyfrowej. Lektura wszystkich artykułów wspomnieniowych gwarantuje uśmiech od ucha do ucha, tak ważny w obecnym czasie. Nie zapominamy jednak o aktualnych wydarzeniach. W relacjach ze spotkań naszej społeczności bibliotekarskiej przedstawiamy tematy aktualne związane m.in. zarządzaniem informacją, otwieraniem nauki i promocją Polskiej Platformy Medycznej. Zapraszamy do lektury!

Biblioteki i pandemia: szansa czy katastrofa - o sposobach działania w czasach niezwykłych - konferencja online

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Zarząd Okręgu w Lublinie, Akademickie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie, Sekcja Bibliotek Naukowych SBP. Oddział Lublin, Katedra Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej, Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS zapraszają na konferencję online Biblioteki i pandemia: szansa czy katastrofa – o sposobach działania w czasach niezwykłych

Mistrz Promocji Czytelnictwa 2020 - ogłoszenie konkursu

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ogłasza XIII edycję konkursu Mistrz Promocji Czytelnictwa. Celem konkursu jest popularyzacja działań bibliotek na rzecz upowszechniania czytelnictwa.

Nowości w Lekturotece Biblioteki Pedagogicznej

Zapraszamy do skorzystania z  lekturoteki Biblioteki Pedagogicznej WOM stworzonej w programie wakelet. Zamieszczane w niej materiały dedykowane są nauczycielom oraz ich uczniom, szczególnie w czasie pracy zdalnej. To gotowe karty pracy przygotowane do konkretnych lektur, quizy i testy internetowe sprawdzające wiedzę z lektury oraz prezentacje multimedialne przybliżające uczniom tematy poruszane w trakcie pracy z książką.

Do 28 lutego obostrzenia w bibliotekach bez zmian

Obowiązujące od 28 listopada 2020 roku zasady udostępniania zbiorów bibliotecznych zostały przedłużone do 28 lutego 2021 roku.

Publiczne systemy informacyjne i źródła danych. Przewodnik

Zachęcamy do zajrzenia do przewodnika  po źródłach danych i informacji z wielu dziedzin, dostępnego na wolnych licencjach w repozytorium UJ. Bibliotekarze, studenci oraz wszyscy zainteresowani znajdą w nim wiadomości oraz aktywne linki dot. informacji publicznej, medycznej, biznesowej, geograficznej, naukowej, prawnej i prawniczej oraz  inne.

Webinaria „Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna”

Biblioteka Narodowa zaprasza bibliotekarzy na webinaria z cyklu „Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna”. Spotkania będą transmitowane w serwisie poświęconym UKD.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 w Bibliotece Pedagogicznej

W związku z obchodami DBI 2021, który przypada w tym roku na 9 lutego przygotowaliśmy zabawę on-line Escape room. 

Warsztaty online „Przejęcie lub przekazanie biblioteki”

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Warszawie zaprasza do udziału w warsztatach online PRZEJĘCIE LUB PRZEKAZANIE BIBLIOTEKI, które odbędą się 11 lutego, w godz. 12.00-14.00. Warsztaty będą miały charakter informacyjny dotyczący praktycznego postępowania w przypadku przekazywania i przyjmowania biblioteki. Uczestnicy dowiedzą się jakie dokumenty powinni przygotować lub otrzymać, dostaną wzorce do wykorzystania, a także podpowiedzi jak rozwiązać najczęściej pojawiające się w takich przypadkach problemy.

1,1 mld zł na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – ruszają konsultacje publiczne

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 jest największym – z uwagi na skalę oddziaływania finansowego – programem wieloletnim Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przygotowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Planowany budżet Programu wynosi ponad 1,1 mld zł. Program ma na celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

LEKTUROTEKA, CZYLI CYFROWE ZASOBY DO PRACY Z LEKTURAMI

Rok 2020 wymusił zmianę działania i myślenia o edukacji, również edukacji czytelniczej. Nowoczesne  aplikacji dały możliwość uatrakcyjnienia różnorodnych form pracy z uczniem. Jedną z nich jest Wakelet, którą wykorzystałyśmy w Bibliotece Pedagogicznej WOM do tworzenia cyfrowych kolekcji pomocnych w pracy z lekturami.

Wywiad z Anną Giniewską w Poradniku Bibliotekarza

W miesięczniku „Poradnik Bibliotekarza” ukazała się obszerna rozmowa z Anną Giniewską, Bibliotekarzem Roku 2019 województwa lubuskiego. Jej bohaterka od 13 lat pracuje w naszej Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. Wywiad przeprowadziła Monika Simonjetz.

Zgrani Czytelnicy

Od 2016 roku nasza biblioteka brała udział w akcji Rebel.pl „Szkoły grają”. Polegała ona na przekazywaniu punktów za zakupy gier dla instytucji oświatowych. Za każde wydane przez klienta w sklepie 20 złotych, uczestnicząca w projekcie, szkoła/biblioteka/dom kultury itp. otrzymała 1 punkt, a każde 5 punktów, które zgromadziła placówka, zamieniało się w 1 złotych rabatu do wykorzystania na Rebel.pl.

Podstawy Design Thinking w bibliotekach - warsztaty online w ramach WIAD21

W ramach konferencji online WIAD21, organizowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (27-28.02.2021), zapraszamy do udziału w warsztatach „Podstawy Design Thinking w bibliotekach” osoby, które chcą dowiedzieć się w jaki sposób myślenie projektowane może wzmocnić bibliotekę - poprzez zrozumienie potrzeb jej czytelników i zaangażowanie społeczności.


Bezpłatne audiobooki w POLONA.PL

Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl.

LITERACKIE WYZWANIA LEGO

Jeśli uwielbiasz klocki LEGO i lubisz wyzwania - ta zabawa jest dla Ciebie!To kreatywne działania, które łączą radość czytania z pasją tworzenia konstrukcji z klocków. Uczestnicy otrzymają co miesiąc, od stycznia do grudnia 2021 r., nowe wyzwanie, które polega na zbudowaniu czegoś (np. scenka, konstrukcja, przedmiot itp.), co jest związane z określonym przez nas tematem. Inspiracją do układania niech będzie usłyszana, przeczytana książka dla dzieci i młodzieży, wiersz, tytuł lub fragment opowieści.

Wystawa koło książek

W Wypożyczalni Głównej Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie oglądać można wystawę 17-letniej Aleksandry Gapskiej z Pracowni Plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury.  Autorka najchętniej rysuje twarze i postacie z wymyślonych komiksów. Obecnie jest uczennicą drugiej klasy  Liceum Plastycznego w Gorzowie. 

Maja Wilczewska w „Bibliotekarzu Gorzowskim”

Ukazał się pierwszy numer nowego, fachowego  czasopisma „Bibliotekarz Gorzowski”.   Pismo wydawane jest przez  Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta. Wśród artykułów można odnaleźć  bardzo ciekawy tekst naszej koleżanki Mai Wilczewskiej o teatrze kamishibai.

Biblioteka Pedagogiczna WOM informuje

 

Uwaga!

Informujemy, że od 4 stycznia 2021 r. Wypożyczalnia Biblioteki Pedagogicznej WOM jest czynna:

 

 

poniedziałek, środa, czwartek, piątek   9.00-15.00,

wtorek   10.00-18.00,

sobota    nieczynna.

Zalety czytania

Zapraszamy do lektury poradnika dla rodziców „Jak (i dlaczego?) zachęcać dzieci do czytania”  dostępnego na platformie Issuu.

Link do publikacji: https://issuu.com/rzawadzka17/docs/czytanie

Obejrzyj film „Wideoportrety Gorzowian 2020 online” z naszymi koleżankami z Biblioteki Pedagogicznej

Seria „Gorzów w różowych okularach - Wideoportrety Gorzowian 2020 online” w reżyserii Dominiki Muniak–Szadej pokazuje mieszkańców naszego miasta, ludzi w rożnym wieku, różnych profesji, których życie toczy się w rytmie nietuzinkowych pasji. W filmowym dokumencie o swojej pracy i pasji do animowania czytelnictwa opowiadają  nasze koleżanki z Biblioteki Pedagogicznej Anna Giniewska i Maja Wilczewska.


„Znajdziesz mnie w bibliotece” hasłem Tygodnia Bibliotek 2021

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonał wyboru hasła promującego XVIII edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek. Hasło brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”.
Autorką hasła jest Marzena Przybysz, członek Prezydium Zarządu Głównego SBP.

Poczta życzeń - wystawa kartek świątecznych

Wystawa Biblioteki Pedagogicznej WOM w Gorzowie Wielkopolskim  prezentuje zbiór prywatny 37 kartek świątecznych i noworocznych, z których najstarsza wysłana została w 1917 r., a najmłodsza w 1975 r.

#BarwyWspólne w Bibliotece Pedagogicznej

Biblioteka Pedagogiczna dołączyła do kampanii społeczno-edukacyjnej #Barwy Wspólne. Kampania jest skupiona wokół symboli narodowych i kulturowych. Jej celem jest rozwijanie uczuć i postaw patriotycznych rozumianych jako codzienne, drobne gesty oraz szacunek symboli narodowych.

 

„Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece” – kurs dla bibliotekarzy

Centrum Cyfrowe już po raz drugi serdecznie zaprasza do udziału w kursie organizowanym w ramach projektu „Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece”. Jest on częścią trzyletniego projektu rozwoju kompetencji cyfrowych w bibliotekach. Zapisy już ruszają więc nie zwlekajcie!

 

Biblioteka Pedagogiczna WOM informuje

 

 Informujemy, że w okresie świątecznym i noworocznym ulegają zmianie godziny pracy
Biblioteki Pedagogicznej WOM

 

 

23 XII – 9.00 - 12.00  

24 XII (Wigilia) – 26 XII nieczynna

28 XII – 30 XII 9.00 - 15.00

31 XII – 9.00 - 12.00

2  I (sobota) nieczynna

Za utrudnienia przepraszamy.

 

HYBRYDOWE CZYTANIE NA PRZERWIE – podsumowanie I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie”

W październiku 2020 r. odbyło się wielkie międzynarodowe święto czytelnicze. Realizacja tegorocznej I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” przypadła na czas pandemii. Ten trudny czas różnych obostrzeń miał wpływ na wszystkie dziedziny życia człowieka, jak również na edukację. Jednak mimo różnych przeciwności w wielu placówkach oświatowych w Polsce i za granicą udało się przeprowadzić akcję. Czy zeszłoroczny rekord został pobity? Ile szkół czytało i z jakich krajów, oraz jak przebiegła przerwa na czytanie? O tym wszystkim możecie przeczytać w naszym podsumowaniu.

Mieczysław Miszkin, nauczyciel i dziennikarz

Mieczysław Miszkin, nauczyciel i dziennikarz, jest bohaterem prezentacji multimedialnej, którą można obejrzeć na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej. W listopadzie 2020 miało się odbyć spotkanie poświęcone jego pamięci, ale ze względu na pandemię zostało przełożone na przyszły rok.

Wirtualna wystawa dla każdego!

W czasach kiedy nie możecie przyjść do biblioteki na wystawę, my przenosimy nasze działania do świata wirtualnego. Z okazji Europejskiego Tygodnia Autyzmu, który trwa od 1-7 grudnia Biblioteka Pedagogiczna WOM przygotowała dla  użytkowników niecodzienną wystawę składającą się z wybranych publikacji książkowych na temat autyzmu. Zapraszamy do obejrzenia naszej pierwszej i pewnie nie ostatniej wirtualnej wystawy, którą w jednym dniu zobaczyło ponad 400 osób!

Szkolenia SBP dla Bibliotekarzy

 

SBP zaprasza do skorzystania  z grudniowej i noworocznej oferty szkoleniowej.

 

 

Od 28 listopada można udostępniać zbiory. Rekomendacje Biblioteki Narodowej

Na podstawie § 10 ust. 22 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii od 28 listopada do dnia 27 grudnia 2020 roku prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na udostępnianiu zbiorów jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby w pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki należy zamieścić informację o dopuszczalnym limicie czytelników przebywających w bibliotece oraz podjąć środki zapewniające jego przestrzeganie.

Lekturoteka – przygotowanie i udostępnienie w sieci materiałów edukacyjnych do wybranych lektur z wykorzystaniem TIK

Zapraszamy do skorzystania z  lekturoteki Biblioteki Pedagogicznej stworzonej w programie wakelet. Zamieszczane w niej materiały dedykowane są nauczycielom oraz ich uczniom, szczególnie w czasie pracy zdalnej. To gotowe karty pracy przygotowane do konkretnych lektur, quizy i testy internetowe sprawdzające wiedzę z lektury oraz prezentacje multimedialne przybliżające uczniom tematy poruszane w trakcie pracy z książką.

Link do lekturoteki: https://wakelet.com/@pedagogiczna

500+ dla nauczyciela bibliotekarza i wychowawcy świetlicy – interpretacja prawna

Nauczyciele bibliotekarze i wychowawcy świetlicy nie są wyłączeni z grupy uprawnionych do dofinansowania, więc mogą ubiegać się o dofinansowanie, niezależnie od tego, czy prowadzą (prowadzili) nauczanie zdalne.

V Forum Edukacji Dorosłych

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Krajowe Biuro EPALE w dniach 23 -27 listopada 2020 organizuje V Forum Edukacji Dorosłych. Motywem przewodnim tegorocznego forum będzie wsparcie uczącego się. Do udziału w nim w szczególności zaproszeni są wszyscy zainteresowani edukacją dorosłych, a w szczególności edukatorzy, trenerzy, nauczyciele szkół dla dorosłych oraz doradcy zawodowi i edukacyjni.

Spotkanie sieci dla bibliotekarzy szkolnych na Skype

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy wszystkich typów szkół i placówek do udziału w sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2020/2021. Pierwsze, organizacyjne spotkanie odbędzie się 26 listopada 2020 r. o godz. 12.00 na Skype.

VII Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego (on-line)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zaprasza 17 listopada br. o godz. 10.00, nauczycieli bibliotekarzy szkół wszystkich szczebli na VII Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego (on-line) pod nazwą „Biblioterapia i bajkoterapia w szkole”.



Rysuję sobie świat

W Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie oglądać  można wystawę 17-letniej Aleksandry Gapskiej z Pracowni Plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury.  Autorka najchętniej rysuje twarze, ubrania,  postacie z wymyślonych komiksów.  

Praca z klientem w bibliotece – szkolenie online

Zapraszamy na szkolenie online pt. „Standardy obsługi klienta i proaktywne podejście do pracy z klientem w bibliotece”, które odbędzie się 26 listopada, od 9.00 do 12.00 na platformie LiveWebinar. Uczestniczyć w szkoleniu będzie można poprzez: komputer, laptop, tablet, smartfon. Spotkanie poprowadzi Michał Szczypek, trener z Good Books.

Praca zdalna w bibliotekach

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie zakazuje prowadzenia działalności bibliotecznej oraz nie wprowadza obligatoryjnego przeniesienia wszystkich pracowników bibliotek do pracy zdalnej.

Bezpłatne webinaria o edukacji medialnej dla bibliotekarzy

W listopadzie bibliotekarze i bibliotekarki będą mogli wziąć udział w serii webinariów, dzięki którym staną się bardziej odpowiedzialnymi konsumentami i producentami przekazów medialnych. Warsztaty online, prowadzone przez Patryka Zakrzewskiego, stanowią praktyczną odpowiedź na współczesne wyzwania towarzyszące edukacji medialnej.

Webinarium – sposób na interakcję z czytelnikiem

W trakcie szkolenia przedstawione zostaną metody planowania webinariów oraz ich skutecznej realizacji.

 

Uczestnicy:

  • wezmą udział w zaimprowizowanym wirtualnym spotkaniu autorskim i grze literackiej.
  • poznają przykłady kreatywnych zabaw z tekstem i działań promujących czytelnictwo.
  • nauczą się jak budować pozytywne relacje z użytkownikami w każdym wieku za pomocą narzędzi wirtualnych.

Wykorzystają w tym celu kamerę, mikrofon, prezentację, interaktywną tablicę, ankiety i czat.

Podaruj wiersz w Kamieniu Wielkim


Wśród zainspirowanych przez naszą bibliotekę realizatorów akcji "Podaruj wiersz" organizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta znalazła się Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kamieniu Wielkim. Bardzo dziękujemy Pani Mai za przesłanie zdjęć i relacji.

Biblioteka Pedagogiczna informuje

UWAGA!

W związku z sytuacją epidemiczną informujemy, że od 27 października br. Biblioteka Pedagogiczna WOM jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Przed wizytą prosimy o kontakt telefoniczny 95/721-61-35; 509 517 206 (Wypożyczalnia)

Konferencja online Biblioteka – wyzwania i możliwości

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie zaprasza na bezpłatną konferencję metodyczną dla nauczycieli bibliotekarzy Biblioteka – wyzwania i możliwości.  Konferencja będzie okazją do refleksji nad współczesną edukacją, wykorzystaniem zasobów on-line w pracy szkoły oraz rolą biblioteki w tym procesie. Termin konferencji: 28 października (środa) 2020 r., godz. 9.00-11.30, konferencja on-line.

Rekomendacje BN dotyczące funkcjonowania bibliotek podczas epidemii, stan na 19 października 2020 roku

Biblioteka Narodowa przedstawia zbiór zaktualizowanych rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa epidemicznego w bibliotekach oraz przypomina o obowiązujących przepisach w trosce o bezpieczeństwo pracowników i czytelników.

Przepisz i podaruj wiersz!

Biblioteka Pedagogiczna WOM zaprasza szkoły z Gorzowa Wielkopolskiego do akcji organizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta ph. Podaruj wiersz. Szkoły, które się do nas zgłoszą otrzymają papeterię i biblioteczny pakiet poezji Zbigniewa Herberta.

Biblioteka bezglutenowa

Dzięki rymującej bibliotekarce Magdzie i jej zwycięskiemu wierszowi nadesłanemu na konkurs „Biblioteka Bezglutenowa”, nasza Biblioteka Pedagogiczna otrzymała cztery książki na temat celiakii i diety bezglutenowej. Poniżej prezentujemy wiersz, który spodobał się organizatorom konkursu.

Noc Bibliotek pod hasłem "Klimat na czytanie" w BP

Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Nocy Bibliotek, która odbędzie się 9 października br. pod hasłem "Klimat na czytanie".

Lagendy gorzowskie

W środę (30 września) o godz. 13.00 w Galerii „Na Mansardzie” mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej WOM (przy ul. Łokietka 20a) odbędzie się uroczysty finał V Miejskiego konkursu plastycznego „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowej nr 10 pod honorowym patronatem Prezydenta Gorzowa. Na konkurs nadesłano prace wykonane rożnymi technikami. Nagrody i wyróżnienia odbierze 15 autorów.
 

Odpowiedź MEN w sprawie wprowadzania ewentualnych zmian w planie realizacji NPRC w szkołach i bibliotekach pedagogicznych w okresie trwania epidemii

Poniżej publikujemy pisma dotyczące realizacji w 2020 roku działań związanych z promocją czytelnictwa w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

 

 

 

Źródło: e-pedagogiczna

CZYTANIE NA DRUGIE ŚNIADANIE

Już po raz trzeci Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim ma przyjemność zaprosić przedszkola, żłobki oraz dzieci z klas "0" Szkoły Podstawowej do udziału w rocznym programie czytelniczym „Czytanie na drugie śniadanie”. Tegoroczna edycja po raz kolejny skierowana jest do ww. placówek z całego województwa lubuskiego. W zeszłorocznej edycji  programu czytelniczego uczestniczyło  3941 dzieci z 44 instytucji 34 przedszkola, 9 klas O przy SP, 1 żłobek.


Nowe Forum Kamishibai po raz drugi

„Nowe Forum Kamishibai 2020 - nauka, zabawa, bliskość” to wydarzenie skierowane do nauczycieli, animatorów kultury, edukatorów, bibliotekarzy, muzealników oraz wszystkich ludzi ceniących efektywne i kreatywne metody pracy oraz spędzania wolnego czasu.


 

Wakelet - narzędzie do promocji książek, działań, materiałów

Wakelet to program pozwalający na zbierane kolekcjonowanie i dzielenie się zebranymi materiałami w postaci cyfrowej.

Na początek kilka kolekcji na temat kierunków rozwoju polityki oświatowej. Na razie edukacja przyrodnicza dla szkół ponadpodstawowych. Cztery wakelety:

 

 

Startuje III edycja konkursu #cojaczytam!

 

Już po raz trzeci Wolne Lektury i Fundacja Nowoczesna Polska zapraszają uczniów, nauczycieli, wychowawców i bibliotekarzy do wzięcia udziału w konkursie #cojaczytam! Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu rozpocznie się 14 września br.

Biblioteka na Nocny Szlaku Kulturalnym

W najbliższą sobotę, 12 września odbędzie się Nocny Szlak Kulturalny. Tradycyjnie już  w gorzowskim świętowaniu weźmie udział Biblioteka Pedagogiczna. Nocny Szlak Kulturalny zawsze odbywał się w czerwcu, ale z wiadomych przyczyn przesunięto go na wrzesień. Biblioteka Pedagogiczna przygotowała dla „nocnych wędrowców” cztery wystawy i teatr w skrzynce. Świętowanie rozpocznie się o godz. 19.00, a zakończy o godz. 22.00.

Wytyczne dla muzeów, bibliotek, organizatorów wydarzeń kulturalnych oraz uczelni artystycznych – aktualizacja

Możliwość zwiedzania grupowego w muzeach i prowadzenia zajęć w trybie stacjonarnym na uczelniach, a także wprowadzenie szczególnych zasad dla bibliotek oraz organizatorów imprez w strefach żółtej i czerwonej - to tylko niektóre zmiany w zaktualizowanych wytycznych dla instytucji kultury oraz wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Aktualizacji wytycznych przyświeca ograniczenie do minimum ryzyka zachorowania przy zachowaniu aktywności zawodowej i podczas korzystania z oferty kulturalnej.

Będziemy wspominać Mieczysława Miszkina

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wlkp. 12 listopada 2020 r. organizuje kolejne spotkanie z cyklu „Galeria Lubuskich Pedagogów”. Tym razem poświęcone będzie nauczycielowi, publicyście i działaczowi kulturalnemu Mieczysławowi Miszkinowi.

Biblioteka Pedagogiczna informuje

 

Informujemy, że od 1 września br. ulegają zmianie dni i godziny pracy Biblioteki Pedagogicznej WOM.

Biblioteka będzie czynna:

 

poniedziałek    10.00-18.00

wtorek   10.00-18.00

środa   10.00-15.00

czwartek  10.00-18.00

piątek   10.00-18.00

sobota   9.00-13.00


Uwaga!

od poniedziałku do piątku od 12.00 do 12.30 przewidziana jest przerwa techniczna.

Dobre praktyki w zakresie zdalnej edukacji – poradnik MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało poradnik „Dobre praktyki dotyczące funkcjonowania jednostek systemu oświaty w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19”. Materiał został opracowany na podstawie informacji zebranych przez kuratorów oświaty od dyrektorów szkół. Poradnik zawiera wskazówki, jak organizować nauczanie na odległość czy nauczanie w wariancie mieszanym. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

Zainspiruj się mobilną grą domową - Śladem Bydgoskich Legend

Śladem bydgoskich legend to cykl 3 mobilnych gier domowych w aplikacji ActionTrack udostępnionych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy. Inspiracje można odnaleźć na stronie biblioteki: https://goodgames.pl/aktualnosci/sladem-bydgoskich-legend-mobilna-gra-domowa

Biblioteki szkolne w czasie epidemii – regulamin, pomysły, rady

 

Biblioteki szkolne nie mają przed sobą łatwego zadania. Animacja czytelnictwa w czasie epidemii wydaje się wyjątkowo trudna: ograniczenia wypożyczających, zamknięta czytelnia, kwarantanna książek. Czy można spojrzeć na to jako na szansę i znaleźć jakieś nowe, dobre strony tej sytuacji? Jak wykorzystać technologię, aby nie stracić kontaktu z uczniami?

Więcej na stronie: https://goodbooks.pl

Konferencja metodyczna online: "Na początku był chaos….Zd@lna edukacja – doświadczenia i perspektywy"

 Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli wszystkich przedmiotów i specjalności ze wszystkich typów szkół i placówek z Gorzowa Wielkopolskiego oraz powiatów: gorzowskiego ziemskiego, strzelecko-drezdeneckiego, sulęcińskiego, słubickiego, międzyrzeckiego i świebodzińskiego na konferencję metodyczną online w dniu 27 sierpnia 2020 roku (czwartek) w godzinach 10.00-12.00.

 

Scenariusz konferencji [pobierz]
Rejestracja dostępna od 1 sierpnia na stronie WOM pod adresem: 
womgorz.edu.pl/index_new.php

Instrukcja uczestnictwa w konferencji [pobierz]

Biblioteka Pedagogiczna informuje o zmianie godzin pracy

 

GODZINY  PRACY  BIBLIOTEKI  PEDAGOGICZNEJ
W  OKRESIE  WAKACYJNYM

2 - 10  lipca br. (poniedziałek-piątek) –  9.00 - 15.00

13 lipca - 16 sierpnia br. – przerwa urlopowa

                              17 – 31 sierpnia br. (poniedziałek-piątek) – 9.00 - 15.00

                           Za utrudnienia przepraszamy.

Czytanie na drugie śniadanie – podsumowanie

Już po raz drugi Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim  zaprosiła żłobki, przedszkola i uczniów klas 0 Szkół Podstawowych do rocznego programu czytelniczego ph. „Czytanie na drugie śniadanie”.  W tym roku program zwiększył swój zasięg i objął całe województwo lubuskie. 

Biblioteka Pedagogiczna informuje

 

Informujemy, że w dniach 29-30 czerwca  1-4 lipca 2020 r.
Biblioteka Pedagogiczna będzie nieczynna.

Za utrudnienie przepraszamy.

V Ogólnopolski konkurs „Wielka Liga Czytelników” 2019/2020

Z początkiem czerwca zakończył się ostatni etap V Ogólnopolskiego konkursu „Wielka Liga Czytelników”. W zmaganiach czytelniczych brali udział uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta i powiatu gorzowskiego. Biblioteka Pedagogiczna WOM, pełniąca funkcję  koordynatora powiatowego,  serdecznie gratuluje wszystkim uczestnikom świetnego przygotowania oraz znakomitej pamięci!

Biblioteka Pedagogiczna informuje

 

Informujemy, że w dniu 19 czerwca 2020 r. (piątek)
Biblioteka Pedagogiczna będzie nieczynna.

Za utrudnienie przepraszamy

Biblioteka Pedagogiczna informuje

 

Informujemy, że w dniu 12 czerwca 2020 r. (piątek)
Biblioteka Pedagogiczna będzie czynna do godz. 15.00.

Za utrudnienie przepraszamy

Biblioteka pełna strachu

11 krwawych  opowieści nadesłano na pierwszy konkurs literacki „Horror w bibliotece”, zorganizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka  Metodycznego z okazji tegorocznego Tygodnia Bibliotek.

Aktualne problemy prawne nauczycieli i dyrektorów szkół. Ogólnopolskie szkolenie prawne

Biblioteka w Szkole uruchamia nową funkcję dla użytkowników portalu Biblioteka.pl. Zapraszamy do udziału w I ogólnopolskim szkoleniu z prawa oświatowego. Przed nim można zadać pytanie prawnikowi. Szkolenie odbędzie się online, jest bezpłatne dla osób mających dostęp do portalu Biblioteka.pl. Liczba uczestników jest ograniczona do 1000 osób i wymaga wcześniejszego zapisania się. Odbędzie się 9 czerwca, w samo południe.

Dziewczyny i horrory

11 krwawych opowieści nadesłano na pierwszy konkurs  literacki „Horror w bibliotece”, zorganizowany przez naszą Bibliotekę Pedagogiczną z okazji tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Wszystkie konkursowe teksty napisały dziewczyny  (w różnym wieku), co może świadczyć o szczególnej talencie pań do tworzenia emocjonujących historii. W piątek, 5 czerwca, poinformujemy, które z opowieści otrzymają nagrody. 

Biblioteka Pedagogiczna informuje

Uwaga Czytelnicy!

Informujemy, że w okresie od 1 do 18 czerwca 2020 roku Wypożyczalna Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego będzie czynna:

 

 

 

  • poniedziałek – 10.00 – 18.00
  • wtorek – 10.00 – 18.00
  • środa – 10.00 – 15.00
  • czwartek – 10.00 – 18.00
  • piątek – 10.00 – 18.00
  • sobota – nieczynne

 

Zapraszamy!

Spotkanie sieci dla bibliotekarzy szkolnych na Skype

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza bibliotekarzy szkolnych na spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy, które odbędzie się  4 czerwca br. o godz. 17.00 na Skype.

Powraca akcja „Biblioteka na to czeka”. Bezpłatna wysyłka książek IPN do bibliotek!

Instytut Pamięci Narodowej, realizując ustawową misję edukacyjną, wznawia projekt „Biblioteka na to czeka”, popularyzujący czytelnictwo i wspierający rozwój bibliotek szkolnych, akademickich i publicznych w Polsce. Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy z zakresu najnowszej historii Polski poprzez udostępnienie czytelnikom bibliotek dorobku wydawniczego IPN. Każda biblioteka może bezpłatnie zamówić wybrany przez siebie pakiet do 30 publikacji.

Zielona Biblioteka

 

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie zaprasza społeczność lokalną Gorzowa Wielkopolskiego i okolic do współtworzenia punktu wymiany roślin „Zielona Biblioteka”.

Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek szkolnych w trakcie epidemii

W związku z poprawą sytuacji epidemicznej w kraju stopniowo uruchamiana jest praca szkół i innych placówek organizujących zajęcia. Wiąże się to z koniecznością stosowania nowych wytycznych zapewniających bezpieczeństwo dzieciom, młodzieży oraz pracownikom, w tym nauczycieli bibliotekarzy. Uczniom, którzy będą korzystać ze szkół w określonym zakresie, zapewniona ma zostać możliwość korzystania z biblioteki szkolnej. Wznowienie działalności już od 25 maja 2020 r.

RECENZJE – przeczytaj lub napisz

 

Zapraszamy do naszego nowego cyklu w ramach "Biblioteki w domu" jakim będą RECENZJE bibliotekarzy naszej biblioteki. Na początek ruszamy z książkami dla dzieci i młodzieży.

 

Smaczna biblioteka ONLINE - podsumowanie Tygodnia Bibliotek

Niespotykane potrawy i smaki, podróże i filmy, zagadki i konkursy bez wychodzenia z domu, w tak nietypowy sposób Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim  przygotowała wyjątkowe Menu i rozpoczęła XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Odbył się on pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”  i trwał od 8 do 15 maja 2020 r., w tym roku z powodu panującej pandemii koronawirusa bez obecności czytelników i użytkowników. 

Biblioteka Pedagogiczna WOM otwarta dla użytkowników od 25 maja br.

UWAGA!

Szanowni Użytkownicy,

Od 25 maja 2020 r. Biblioteka Pedagogiczna WOM jest otwarta dla użytkowników. Jednak w związku z zagrożeniem epidemicznym COVID-19 nastąpiły zmiany w jej funkcjonowaniu. Prosimy o zapoznanie się z instrukcją.

 

 

Nowe tematy w ofercie szkoleń online SBP dla bibliotekarzy

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń online dla bibliotekarzy i ludzi kultury przygotowaną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, która w ostatnim czasie została poszerzona o nowe zagadnienia.

Znamy wyniki konkursu regrantingowego prowadzonego przez RCAK w Zielonej Górze

Miło nam poinformować, że projekt Chodźmy do lasu” złożony przez Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe” w Kłodawie , którego partnerem jest Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie został zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu regrantingowego  „Lubuski P.A.K.I.E.T.”, który organizowany jest w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021

„Gwarna Biblioteka” w praktyce – e-warsztaty storytellingu czytelniczego

Celem szkolenia realizowanego w postaci kursu e-learningowego jest profesjonalne doskonalenie umiejętności aktywnej pracy bibliotecznej w oparciu o metodykę storytellingu edukacyjnego. Treści kursu odnoszą się do monografii „Gwarna Biblioteka – zajęcia czytelnicze wspomagane storytellingiem” autorstwa Mariusza Malinowskiego, który jest również jego realizatorem i prowadzącym.

„Digitalizacja na życzenie” - nowa usługa Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa zachęca wszystkich zainteresowanych do zgłaszania sugestii digitalizacji potrzebnych im materiałów – zarówno do codziennej pracy, nauki, jak i do celów hobbystycznych. BN wykonuje usługę nieodpłatnie.

Finisz programu czytelniczego „Czytanie na drugie śniadanie”

Dobiega końca roczny program czytelniczy „Czytanie na drugie śniadanie” realizowany w roku szkolnym 2019/2020. Tegoroczna edycja była skierowana do placówek z terenu całego województwa lubuskiego: przedszkoli, żłobków oraz dzieci klas 0 znajdujących się w Szkołach Podstawowych.

Wskazówki dla nauczycieli bibliotekarzy zatrudnionych w bibliotekach szkolnych w zakresie przyjmowania książek

Wytyczne dla bibliotekarzy szkolnych dotyczą traktowania wypożyczonych zbiorów i podręczników szkolnych w czasie i po odwołaniu stanu epidemii.

Horror w bibliotece z okazji Tygodnia Bibliotek

 

Zapraszamy Was do zabawy literackiej. Nasza koleżanka z biblioteki, Hanna Ciepiela, napisała początek opowiadania. Co będzie dalej? Jak zakończy się ta historia? Zależy to tylko i wyłącznie od Waszej wyobraźni.
Usiądźcie więc wygodnie przed laptopem, napiszcie co było dalej …

Z książką w czasach zarazy z okazji Tygodnia Bibliotek

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Z książką w czasach zarazy”. Zrób zdjęcie inspirowane czytaniem w czasie pandemii i opublikuj je na naszym Facebooku w komentarzu pod postem konkursowym. Nagrodę książkową otrzyma autor zdjęcia z największą ilością polubień.

Aplikacje LearningApps z okazji Tygodnia Bibliotek

 

W ramach przystawek z okazji Tygodnia Bibliotek proponujemy aktywne zadania w aplikacji LearningApps dla osób od 6 do 101 lat. Korzystajcie z nich do woli, udostępniajcie swoim dzieciom, uczniom i wszystkim innym zainteresowanym.

Kamishibai "Po drugiej stronie gór" z okazji Tygodnia Bibliotek

Tydzień Bibliotek 2020 rozpoczynamy fantastyczną aktywnością dla dzieci i młodzieży. W naszym menu to pozycja proponowana na obiad. Zachęcamy w niej młodych odbiorców kultury do kontaktu ze słowem, obrazem...i żywym człowiekiem. Nasza koleżanka nauczyciel bibliotekarz Maja Wilczewska słowami teatru Kamishibai porusza niezmiernie ważne tematy - dostępu do wody i poznania innej kultury.

Smaczki biblioteki z okazji Tygodnia Bibliotek

 

Na deser z okazji Tygodnia Bibliotek  proponujemy Wam smaczki biblioteki. Poznaj szkołę naszych dziadków i niezwykłych gorzowskich nauczycieli.

Aktualizacja Regulaminu V Edycji „Wielkiej Ligi Czytelników”

Aktualizacja Regulaminu V Edycji „Wielkiej Ligi Czytelników”

Wielka uczta w Bibliotece Pedagogicznej

Od 8 do 15 maja w całej Polsce odbywa się Tydzień Bibliotek. Zgodnie z tegorocznym hasłem "Zasmakuj w bibliotece" wszystkie placówki przygotowują bogate menu dla Czytelników. Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie zadbała nie tylko o wykwintne dania główne, ale i też o ciekawe przystawki.

 

Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek szkolnych w okresie trwającej epidemii

W dniu 6 maja br., dr Agata Arkabus, przewodnicząca Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich otrzymała odpowiedź z MEN dotyczące wytycznych dla funkcjonowania bibliotek szkolnych w okresie trwającej epidemii. Czytamy w nim, że pracownicy bibliotek szkolnych powinni stosować się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

 

Czwarty bibliotekarz w Polsce!

Anna Giniewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie, zdobyła czwarte miejsce w Konkursie "Bibliotekarz Roku 2019", zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wcześniej nasza koleżanka w wojewódzkim finale konkursu otrzymała tytuł Lubuskiego Bibliotekarza Roku.

 

ANKIETA DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY 2020

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z województwa lubuskiego do wypełnienia ankiety, która pomoże nam ustalić potrzeby edukacyjne bibliotekarzy i przygotować ofertę  na rok szkolny 2020/2021.

Ankieta będzie aktywna do 22 maja 2020 r.

                                     Prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety,
                                 której adres znajduje się poniżej.

                                
A N K I E T A

Stopniowe otwieranie bibliotek i instytucji kultury

Po weekendzie majowym biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem.

UWAGA! BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA BĘDZIE NIECZYNNA DO 24 maja

Uwaga!

W związku z pojawiającymi się licznymi zapytaniami o termin otwarcia naszej placówki informujemy, że Biblioteka Pedagogiczna działa w strukturach Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. WOM jest placówką oświatową i zgodnie z wprowadzonymi dla nich obostrzeniami państwowymi termin otwarcia przewidywany jest nie wcześniej niż po 24 maja br.

Jednocześnie przypominamy, że istnieje możliwość uzyskania - drogą telefoniczną lub mailową - informacji bibliograficznych, skanów lub fotografii wskazanych artykułów z czasopism i fragmentów z książek.

 

Prośba do czytelników - Sulęcin

W związku z likwidacją Filii Biblioteki Pedagogicznej w Sulęcinie, prosimy czytelników o zwrot wypożyczonych książek do dnia 28 maja 2020 r. Wypożyczone książki można zwracać od poniedziałku do czwartku  od godz. 900 do 1400 w siedzibie biblioteki.

Kulinarna mapa literackiego świata

Zapraszamy naszych czytelników, obserwatorów biblioteki i wszystkich zainteresowanych z najdalszych zakątków świata do wspólnej zabawy.

Tworzymy wirtualną kulinarną mapę literackiego świata. Znajdą się na niej miejsca, w których bohaterowie różnych książek jedzą lub przyrządzają swoje ulubione potrawy.

Bardzo liczymy na waszą pomoc, razem możemy stworzyć mozaikę ulubionych książek.

Spotkanie sieci dla bibliotekarzy szkolnych na Skype

Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza bibliotekarzy szkolnych na spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy,  które odbędzie się  28  kwietnia o godz. 12.00 na Skype.

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki.
Cyceron

 


23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto wszystkich miłośników książek ustanowione w 1995 roku.

W tym szczególnym dniu życzymy Wam nie tylko wirtualnych, ale przede wszystkim realnych  podróży z książką oraz niezwykłych inspiracji czytelniczych!  

 

Zestawienia bibliograficzne - nowości

Drodzy Czytelnicy przygotowaliśmy dla Was nowe zestawienia bibliograficzne dostępne w zakładce: zestawienia bibliograficzne.

 

 

Nowości:

 

#koronawirus – informacje dla bibliotek

Lustro Biblioteki prezentuje specjalny serwis z informacjami dla bibliotek w związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Informacje są na bieżąco aktualizowane i zawierają m.in. wykaz aktów prawnych i komunikatów dotyczących działalności bibliotek. To także źródło opinii prawnych, rekomendacji, porad i materiałów dla bibliotek.

Serwis #koronawirus – informacje dla bibliotek na stronie: http://lustrobiblioteki.pl/koronawirus-informacje-dla-bibliotek/

 

Źródło: Lustro Biblioteki

 

Jak pracować zdalnie? Cz. 3. Kursy e-learningowe bibliotek pedagogicznych

„Biblioteki w Szkole” przygotowała trzecią część poradnika dotyczącego pracy zdalnej nauczyciela bibliotekarza. Poradnik poświęcony jest  kursom e-learningowym oferowanym przez biblioteki pedagogiczne.

Zachęcamy wszystkich nauczycieli bibliotekarzy do korzystania z polecanych platform szkoleniowych w celu realizacji doskonalenia zawodowego, zdobycia bądź poszerzenia i utrwalenia wiedzy.

Zobacz: Kursy e-learningowe bibliotek pedagogicznych

 

Źródło: Biblioteka w Szkole

Pobierz za darmo scenariusze zajęć od Naszej Księgarni!

Drodzy Czytelnicy! Przygotowaliśmy dla Was inspiracje, jak spędzić wspólny rodzinny czas! 

Wszystkie nasze scenariusze zajęć dostępne są teraz do darmowego pobrania. Można je przerabiać na zabawę dla mniejszej liczby osób, inspirować się nimi i wykorzystywać jak tylko się Wam podoba. Mamy nadzieję, że pomogą Wam urozmaicić czas spędzony w domu. 

 

Szkolenie online "Pedagogika planu daltońskiego"

Plandaltonski.pl zaprasza na bezpłatny webinar: Zalety i ograniczenia edukacji zdalnej - rozmowa z ekspertem od e-learningu Jakubem Aleksandrowiczem.

Przydatne materiały metodyczne

Zachęcamy do skorzystania z materiałów metodycznych opracowanych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie.

Lubuski Bibliotekarz Roku – Anna Giniewska

Nasza koleżanka nauczyciel bibliotekarz Ania Giniewska została Lubuskim Bibliotekarzem Roku!

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki w kolejnym etapie!

15 kwietnia 2020 r. rozpoczyna się II etap Ogólnopolskiego Konkursu SBP Bibliotekarz Roku 2019. Do końca kwietnia wszystkie kapituły okręgowe SBP sporządzają swoje rankingi  15. finalistów.  Na ich podstawie, poprzez zliczenie głosów,  Komisja Odznaczeń i Wyróżnień przy ZG SBP  ustali finałowy ranking Konkursu i ogłosi zwycięzcę Ogólnopolskiego Konkursu Bibliotekarz Roku 2019.

Biblioteka w domu

Nasza Biblioteka jest nadal zamknięta.

My jednak cały czas myślimy o Was i chcielibyśmy zaprosić wszystkich do zabawy. Nie musicie się ruszać z domu, ponieważ "Biblioteka w domu" będzie odwiedzać Ciebie on-line.

Śledźcie nasz profil na FB i IG.
#bpgorzow_online
#NieZostawiamCzytelnika

 

UWAGA! BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA BĘDZIE NIECZYNNA DO ODWOŁANIA

 UWAGA!

BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA BĘDZIE NIECZYNNA DO ODWOŁANIA

W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej w sprawie przedłużenia okresu ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty informujemy, że Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim będzie nieczynna dla Czytelników do odwołania. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i facebooka.
Wszelkie pytania prosimy kierować:
telefonicznie
95/721-61-35; 509 517 206 (Wypożyczalnia)
95/721-61-40; 509 517 036 (Kierownik)
mailowo
Jak być zd(o)alnym bibliotekarzem?

 

Strona Centrum Cyfrowe zaprasza na transmisję: Jak być zd(o)alnym bibliotekarzem?

 

Z biblioteką przez Sieć

Czy biblioteka bez książek i regałów jest jeszcze biblioteką? Czy udostępnianie dóbr kultury może ograniczyć się do przekazywania kodów i linków do zasobów dostępnych w internecie? Co może robić bibliotekarz za zamkniętymi drzwiami? 

Na te pytania odpowiada na swoim blogu
animatorka kultury i bibliotekarka Monika Schmeichel-Zarzeczna. Zapraszamy do ciekawej lektury.

Zobacz cały artykuł: https://epale.ec.europa.eu/pl/blog/z-biblioteka-przez-siec

 

Źródło: /blog/z-biblioteka-przez-siec

 

Szkolenia on-line dla bibliotekarzy

Goodbooks proponuje szkolenia on-line dla bibliotekarzy. Szczegóły dotyczące szkoleń dostępne na stronie organizatora: https://goodbooks.pl/szkolenia-online-dla-bibliotekarzy/

 

Nowe kursy on-line dla bibliotekarzy

Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie zachęca wszystkich nauczycieli bibliotekarzy do samokształcenia w ramach bezpłatnych szkoleń on-line. Szkolenia dostępne na platformie: Moodle BP Ciechanów

Wspominamy wiosenne wystawy

W kwietniu w naszej galerii „Na Mansardzie” miała zostać otwarta pokonkursowa wystawa „Wiosenne tradycje”.  Z wiadomych powodów konkurs, organizowany przez gorzowski Młodzieżowy Dom Kultury, został przeniesiony na przyszły rok.
A na razie zachęcamy do wirtualnych, konkursowych wspomnień z ostatnich lat. Piękne krajobrazy, wiosenne kwiaty, wielkanocne palmy i pisanki warto zobaczyć raz jeszcze…

Wszystkim naszym Czytelnikom i Sympatykom Biblioteki życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.

 Wiosenne tradycje 2019 - wystawa

 Wiosenne tradycje 2018 - wystawa

Wielkanocne jajo 2016 - wystawa

 

Webinarium dla bibliotekarzy

Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece zaprasza na webinarium „Jak być zd(o)alnym bibliotekarzem?”

Link do webinarium: https://tinyurl.com/wmoygdz

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2020

W tym roku 2 kwietnia z okazji Światowego Dnia  Świadomości Autyzmu zamiast zaproszenia do Biblioteki na coroczną wystawę plastyczną pt. "MY WŚRÓD WAS" , przygotowaną przez podopiecznych gorzowskiego Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem, Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz  Szkoły Podstawowej SOWA -  zapraszamy na wirtualne wspomnienia z ostatnich lat.  

 

 

Zestawienia bibliograficzne - nowości

 

Nowa porcja zestawień bibliograficznych na naszej stronie: zestawienia bibliograficzne. Zapraszamy!

 

 

Nowości:

TIK w edukacji

Dzieciocentryzm „Mali tyrani"

Leśne przedszkole/leśna szkoła

Sekrety Gorzowa

Krynicki Ryszard

Tyrmand Leopold

Samobójstwa dzieci i młodzieży

 

Bajki biblioterapeutyczne do pobrania

Biblioteka Pedagogiczna ze Skawiny przygotowała dla najmłodszych bajki terapeutyczne. To teksty o tym, jak rozmawiać z dziećmi, o tym, co się dzieje, jak zająć ich uwagę i wypełnić czas spędzony w domu, jak wytłumaczyć dzieciom, co to jest kwarantanna i dlaczego musimy jej przestrzegać, jak zainteresować np. czytaniem książek.
Wszystkie teksty można pobrać ze strony Centrum Literatury Terapeutycznej  

 

Źródło: https://www.bibpedskawina.pl/

 

Książki online … i nie tylko

Biblioteka Pałacu Młodzieży w Katowicach przygotowała bazę odsyłaczy do bezpłatnych zasobów – ebooków, audiobooków, czasopism, filmów, audycji i podcastów – słowem wszystkiego, co wypełni czas oczekiwania na powrót do normalności.

Bezpłatne zasoby na stronie: Pałac Młodzieży w Katowicach

 

Źródło: Pałac Młodzieży w Katowicach

 

Nowe Archiwum Cyfrowe SBP

Pod adresem: http:///www.ac.sbp.pl działa nowa strona Archiwum Cyfrowego SBP.

Projekt jest oparty na responsywnym szablonie graficznym (czyli dopasowuje się do wielkości ekranu) i jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W archiwum dostępnych jest:

  • 277 książek wydanych przez Wydawnictwo SBP do roku 2015, zarówno w seriach tematycznych, jak i poza nimi, przy czym najwięcej (132 pozycje) w serii Nauka-Dydaktyka-Praktyka,
  • 1717 zeszytów czasopism SBP, z tego: Poradnik Bibliotekarza – 678 zeszytów z lat 1949-2018, Bibliotekarz – 674 zeszyty (1945-2018), Przegląd Biblioteczny – 272 zeszyty (1908, 1909, 1927-2018), Zagadnienia Informacji Naukowej – 93 zeszyty (1972-2019)

 

Zestawienia bibliograficzne – nowości

Zapraszamy Czytelników do korzystania z zestawień bibliograficznych dostępnych na naszej stronie w zakładce: zestawienia bibliograficzne.

Zestawienia mogą być przydatne uczniom, studentom, nauczycielom przy pisaniu prac oraz wszystkim osobom, które interesuje konkretny temat i poszukują książek, czasopism, dokumentów elektronicznych.

Nowości:

Nauczanie na odległość - nauczanie zdalne

Edukacja włączająca

Egzamin ósmoklasisty

Gry planszowe w edukacji

Legendarni gorzowscy artyści

Motywowanie  nauczycieli 

Nauczanie dwujęzyczne

Dziennikarstwo szkolne

Ocenianie kształtujące

Zdrowie psychiczne dzieci w wieku wczesnoszkolnym

 

Bibliotekarzu włącz się w kształcenie na odległość

Od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r. wprowadzono nauczanie na odległość. To okres w którym nauczyciele prowadzą zajęcia zdalnie (z domu lub wyjątkowo ze szkoły). Bibliotekarze też mogą realizować zadania z wykorzystaniem metod i form kształcenia na odległość, chociażby z wykorzystaniem dziennika elektronicznego lub zwykłej poczty elektronicznej. Kto nie będzie tego robił, otrzyma wynagrodzenie okrojone do wynagrodzenia zasadniczego.

 

UWAGA! BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA BĘDZIE NIECZYNNA DO 10 KWIETNIA BR.

UWAGA!

BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA BĘDZIE NIECZYNNA DO 10 KWIETNIA BR.

W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej w sprawie przedłużenia okresu ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty informujemy, że Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim będzie nieczynna dla Czytelników do dnia 10 kwietnia br. (włącznie). Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i facebooka.

Wszelkie pytania prosimy kierować:

telefonicznie

95/721-61-35; 509 517 206 (Wypożyczalnia)

95/721-61-40; 509 517 036 (Kierownik)

mailowo

bp.wypozyczalnia@womgorz.edu.pl

bp@womgorz.edu.pl

#czytajnazdrowie - nowy cykl Instytutu Książki

#czytajnazdrowie – ciekawa propozycja Rynku Książki dla bibliotekarzy i nauczycieli języka polskiego - zapraszamy do zainteresowania się akcją.

Szczegółowe informacje na stronie: https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/czytajnazdrowie/

 

 

RAZEM DLA ZDALNEJ EDUKACJI Komunikat Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki

Wydawcy zrzeszeni w SWE PIK zdecydowali się podjąć nadzwyczajne środki i w krótkim czasie przygotować i udostępnić jak najwięcej materiałów i narzędzi dydaktycznych ułatwiających prowadzenie zajęć w formule nauki zdalnej.

Szkolenia e-learningowe dla nauczycieli bibliotekarzy

Drodzy bibliotekarze, w tym szczególnym  czasie zachęcamy do skorzystania z nieodpłatnych szkoleń e-learningowych. 

Zapraszamy na naszego Facebooka

Zachęcamy wszystkich użytkowników biblioteki do korzystania z naszego Facebooka. Codziennie nowe informacje, ciekawostki oraz wiele pomysłów, które możecie wykorzystać w swojej pracy.

 

 

 

Przydatne strony dla studentów na bibliotecznym Facebooku

Zachęcamy studentów  do odwiedzania naszego profilu na Facebooku, tam znajdziecie ciekawe strony, które niewątpliwie przydadzą się w czasie nauki.

 

Zapraszamy uczniów na FB biblioteki

Drodzy uczniowie. W Dziale Udostępniania Zbiorów naszej biblioteki znajdziecie m.in. zestawienia bibliograficzne poświęcone różnym motywom literackim (np. toposowi pracy, rycerza, przyjaźni, samotności, bezdomności, matki, dziecka, rodziny, inteligenta, przyrody i in.) oraz zagadniena z zakresu stylistyki czy kultury języka.



Zapraszamy nauczycieli do korzystania z Facebooka bibliotecznego!!!
Szanowni nauczyciele. Mimo zamknięcia biblioteki dla czytelników, służymy pomocą telefoniczną i mailową. Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, na którym znajdziecie ciekawe strony internetowe, które z pewnością wzbogacą Wasz warsztat pracy.  
Zmiany w przebiegu „Wielkiej Ligi Czytelników”

Drodzy Czytelnicy,
w związku z odwołaniem zajęć w szkołach ulegną zmianie terminy zdobywania sprawności w I etapie "Wielkiej Ligi Czytelników". Termin zakończenia wpisywania sprawności I etapu ustalamy wstępnie na siódmy dzień roboczy liczony od dnia powrotu do przedszkola / szkoły. Oczywiście termin finału powiatowego będzie również przesunięty.

UWAGA! Biblioteka Pedagogiczna będzie nieczynna od 12 do 25 marca br.

UWAGA! Biblioteka Pedagogiczna będzie
nieczynna od 12 do 25 marca br.

W związku z sytuacją epidemiologiczną informujemy, że Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim w dniach od 12 do 25 marca br. dla Czytelników. Wszelkie pytania prosimy kierować telefonicznie: 95/721-61-35; 509 517 206 (Wypożyczalnia) 95/721-61-40; 509 517 036 (Kierownik) lub mailowo: bp.wypozyczalnia@womgorz.edu.pl; bp@womgorz.edu.pl.

Maja Wilczewska dostała prezydenckie stypendium

21 gorzowskich twórców otrzymało stypendia Prezydenta Gorzowa. Wśród nich jest Maja Wilczewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. Gratulujemy!

Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy 2020. 17.Wystawa Krajowa - zaproszenie do udziału

Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach oraz Gminna Biblioteka Publiczna Gminy Żary po raz kolejny zapraszają bibliotekarzy do publicznego zaprezentowania swojego dorobku twórczego na Przeglądzie Pasji Twórczych Bibliotekarzy – 2020.

 

Zaproszenie na spotkanie online sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkolnych

Zapraszamy uczestników sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2019/2020  na spotkanie online, które odbędzie 27 lutego o godz. 15.30 na platformie Moodle dostępnej na stronie WOM-u.

 

III OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA BIBLIOTEKARZY

Zachęcamy bibliotekarzy do udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy, która odbędzie się 5 czerwca 2020 r. w Warszawie.

 

Status nauczycieli biblioteki na konferencji w gdańskiej „S”. Bibliotekarz czy tragarz?

11 lutego odbyła się w Gdańsku konferencja Problemy bibliotek szkolnych, poświęcona między innymi potrzebom bibliotekarzy szkolnych w zakresie regulacji ich zawodowego statusu, przeciążeń pracą fizyczną w związku z obsługą dotowanych podręczników, brakiem wynagrodzenia za zastępstwa za nieobecnych nauczycieli pełnione w ramach etatu oraz wymiar pensum tygodniowego.

 

Wernisaż na cztery łapy

„Reksio, Burek i inni” to tytuł wystawy, która zostanie otwarta w sobotę, 22 lutego o godz. 12.00 w galerii „Na Mansardzie” w Bibliotece Pedagogicznej. Prace namalowały dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury.  

KOT w bibliotece

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza wszystkich do włączenia się w tajemniczy projekt pod hasłem Biblioteczny KOT.

 

 

I MIĘDZYNARODOWA EDYCJA „PRZERWY NA CZYTANIE” - ZGŁOŚ SZKOŁĘ

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w I Międzynarodowej edycji  V Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pt. Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

 

Nowe tablice UKD już w sprzedaży

Wersja papierowa tablic UKD pod tytułem Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna: wydanie skrócone dla bieżącej bibliografii narodowej i bibliotek publicznych. Publikacja Konsorcjum UKD nr 102 autoryzowana przez Konsorcjum UKD na podstawie licencji PL2019/01 jest już dostępna w Księgarni internetowej BN.

Źródło: BN

Kwietniowi Antypiraci

Kwietniowi Antypiraci to ogólnopolska akcja organizowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. W tym roku z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) oraz Światowego Dnia Własności Intelektualnej (26 kwietnia) zapraszamy szkoły, biblioteki, placówki oświatowe i instytucje kultury do  pracy online metodą projektu przy tworzeniu wspólnej prezentacji.

Feryjne planszogranie

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim i Klub Gier Planszowych działający przy bibliotece zapraszają dzieci i młodzież na PLANSZOGRANIE W BIBLIOTECE.

 

Biblioteka Pedagogiczna informuje

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ
W CZASIE FERII ZIMOWYCH


27.01 - 7.02 (poniedziałek-piątek) – 9.00 -15.00
soboty – nieczynna


 

Konkurs „Dobre praktyki w motywowaniu do czytania”

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza” zaprasza czytelników do wzięcia udziału w Konkursie  „Dobre praktyki w motywowaniu do czytania”. Każdy bibliotekarz i nauczyciel bibliotekarz promuje czytelnictwo, dopasowując działania do realnych możliwości swojej placówki i odbiorców, odnosi w tym zakresie większe i mniejsze sukcesy. Chcielibyśmy, żeby podzielili się Państwo swoimi doświadczeniami, inspiracjami i obserwacjami.

Głosuj na Maję i Radosława

Maja Wilczewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej WOM oraz Radosław Wróblewski, działacz społeczny, nauczyciel w WOM-ie zostali nominowani do tytułu Osobowość  Roku  2019 w plebiscycie „Gazety Lubuskiej”.

 

Polska UKD Online - otwarty dostęp

Biblioteka Narodowa zaprasza do korzystania z nowo otwartej bazy Polska UKD Online.

Nagroda za czytanie dzieciom

Anna Giniewska, nauczyciel bibliotekarz z gorzowskiej Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, otrzymała wyróżnienie w Konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2018/2019. 

 

Nowa edycja tablic skróconych UKD - spotkania informacyjne w BN

W grudniu 2019 zostanie opublikowana przez Bibliotekę Narodową nowa edycja tablic skróconych Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. Obecne wydanie UDC-102 zastępuje tablice skrócone UDC-P058 z 2006 roku. BN zaprasza do udziału w bezpłatnych spotkaniach informacyjnych, podczas których będzie możliwość zakupu nowych tablic skróconych UKD w wersji drukowanej i w wersji elektronicznej (pendrive).

 

Biblioteka Pedagogiczna informuje


INFORMUJEMY, ŻE W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM I NOWOROCZNYM
ULEGAJĄ ZMIANIE
GODZINY PRACY BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ

 

23 XII  (poniedziałek) 8.00 - 15.00

24 XII (Wigilia) - 26 XII - nieczynna

27 XII (piątek) 8.00 - 15.00

28 XII (sobota) – nieczynna

30 XII  (poniedziałek) 8.00 - 15.00

31 XII  (wtorek) 8.00 - 12.00

2 I - 3 I 8.00 - 15.00

4 I (sobota) – nieczynna

6 I (Trzech Króli) – nieczynna

Za utrudnienia przepraszamy.

Wyniki konkursu plastycznego „Fantastyczny świat w literaturze”

Prezentujemy wyniki  konkursu  plastycznego „Fantastyczny świat w literaturze” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, w którym udział wzięli uczniowie z 11 szkół i placówek oświatowych w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Spotkanie autorskie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel w Bibliotece Pedagogicznej

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na spotkanie z pisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką popularnych książek dla dzieci m.in. „Pamiętników Florki”. Spotkanie odbędzie się 14 grudnia 2019 r. o godz. 12.00 w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej, ul Łokietka 20 a.

V Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”. Edycja 2019/2020. Mistrzostwa Lokalne oraz Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników: Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza szkoły podstawowe, przedszkola oraz szkoły specjalne do udziału w: V Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników”. Edycja 2019/2020. Mistrzostwa Lokalne.

 

Zagłosuj na ZSO nr 16 w konkursie Empiku „Tysiąc powodów by czytać”

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 16 jako jedyna szkoła w Gorzowie bierze udział w konkursie „Tysiąc powodów by czytać”, organizowanym przez Empik. Można w nim wygrać 1000 nowych książek. Szkoła  zdobyła już wysokie miejsce na 300 placówek w całej Polsce, ale by wygrać potrzebuje większego wsparcia i prosi o głosy.

 

Biblioteka Pedagogiczna informuje

Informujemy, że w dniu 2  listopada  2019 r. (sobota)
Biblioteka Pedagogiczna będzie nieczynna.

Za utrudnienie przepraszamy

Słoneczny wernisaż „Na Mansardzie”

Ceramiczne figurki, dekoracyjne maski i wysmakowane fotografie będzie można obejrzeć na wystawie poplenerowej „Artystyczne Wakacje Barlinek 2019”, która zostanie otwarta w sobotę  26 października 2019 r. o godz. 12.00 w galerii „Na Mansardzie” Biblioteki Pedagogicznej WOM. 

 

Meksykańska fiesta w bibliotecznym stylu

W pierwszą sobotę października w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Santocku odbyła się fiesta w meksykańskim stylu. Było to podsumowanie projektu „Kolorowy świat według Fridy Kahlo”,  realizowanego przez cały wrzesień z dziećmi z santockiej świetlicy wiejskiej. Jego organizatorami byli: Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. i Koło Gospodyń Wiejskich w Santocku. 

Zaproponuj zakup książki

Drodzy Czytelnicy zachęcamy Was do korzystania z nowego formularza „Zaproponuj zakup książki”.

Dzięki Waszym podpowiedziom będziemy mogli łatwiej dostosować swoją ofertę do aktualnych potrzeb i oczekiwań. Wszystkie propozycje zostaną wzięte pod uwagę i będą sukcesywnie realizowane w ramach naszych możliwości. Prosimy o składanie propozycji za pomocą poniższego formularza. Formularz dostępny jest także w zakładce na lewym panelu strony oraz na stronie startowej biblioteki.

                  ZAPROPONUJ ZAKUP KSIĄŻKI

Start programu „Czytanie na drugie śniadanie 2019”

14 października br. ruszyła realizacja lubuskiego programu czytelniczego „Czytanie na drugie śniadanie”. Do zaproponowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.  działania zgłosiło się 70 placówek przedszkolnych, żłobków oraz szkół podstawowych przy których znajdują się klasy zerowe. Program obejmie zasięgiem imponującą ilość 238 grup!

Biblioteka informuje

Informujemy, że w dniu 11 października 2019 r. (piątek)
Biblioteka Pedagogiczna będzie czynna do godziny 11.00.

Za utrudnienie przepraszamy.

Marian Łysakowski – podróżnik i kolekcjoner

Zapraszamy do poznania sylwetki Mariana Łysakowskiego, pedagoga i  podróżnika, który chętnie podzieli się swoimi pasjami podczas spotkań w szkołach i bibliotekach.

 

VI Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zaprasza 22 października br. o godz. 11.00, nauczycieli bibliotekarzy szkół wszystkich szczebli na VI Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego.

 

Galeria Lubuskich Pedagogów – Anna Makowska-Cieleń

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wlkp. zaprasza na XII spotkanie z cyklu Galeria Lubuskich Pedagogów  poświęcone pamięci nauczycielki, wybitnej gorzowskiej regionalistki Anny Makowskiej-Cieleń. Spotkanie odbędzie się 23 października o godz. 15.30 w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej (parter), ul. Łokietka 20a.

 

Konkurs „Fantastyczny świat w literaturze”

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Fantastyczny świat w literaturze”. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z Gorzowa Wlkp., którzy chcą wykonać prace o tematyce związanej z wątkami fantastycznymi zawartymi w utworach literackich.

 

Konferencja o kamishibai

„Nowe Forum  Kamishibai  - Nauka, zabawa, bliskość” to tytuł konferencji, która odbędzie się 26  października 2019 w Sulęcinie.  Mogą w niej wziąć udział nauczyciele bibliotekarze, bibliotekarze bibliotek publicznych oraz wszyscy inni sympatycy japońskiego  teatru ilustracji.  

 

Klub Miłośników Gier Planszowych

Biblioteka Pedagogiczna serdecznie zaprasza wszystkich pasjonatów gier „bez prądu”, tych małych i tych dużych, a także osoby, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z planszówkami na cykliczne spotkania Klubu Miłośników Gier Planszowych. Do Waszej dyspozycji mamy różne rodzaje „planszówek” począwszy od tych na spostrzegawczość i refleks, po strategiczne oraz kooperacyjne.

Data wydarzenia: 26 września (czwartek) 2019, godz. 16.30.

Zapraszamy wszystkie chętne osoby.

Szkolenie z UKD w Bibliotece Pedagogicznej WOM

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprasza nauczycieli-bibliotekarzy na warsztaty „Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna w opracowaniu rzeczowym zbiorów bibliotecznych”. Szkolenie poprowadzą specjaliści z Zespołu ds. UKD Biblioteki Narodowej. Termin realizacji szkolenia przewidziany po skompletowaniu grupy (październik/listopad).
Obowiązuje rejestracja na stronie WOM-u » Oferta szkoleń

 

„Noc Bibliotek - Znajdźmy wspólny język” w Bibliotece Pedagogicznej

Zapraszamy na wielkie, biblioteczne wydarzenie pt. „Noc Bibliotek” organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem: „Znajdźmy wspólny język” i odbędzie się w naszej placówce 4 października br.

 

Finał IV Miejskiego Konkursu Plastycznego „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”

W środę (25 września) o godz. 14.00 w Galerii „Na Mansardzie” mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej WOM (przy ul. Łokietka 20a) odbędzie się uroczysty finał IV Miejskiego Konkursu Plastycznego „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”.

 

Program „CZYTANIE NA DRUGIE ŚNIADANIE 2019”

Już po raz drugi Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego ma przyjemność zaprosić przedszkola, żłobki oraz dzieci z klas "0" Szkoły Podstawowej do udziału w rocznym programie czytelniczym „Czytanie na drugie śniadanie”. Tegoroczna edycja  po raz pierwszy skierowana jest do ww. placówek z całego województwa lubuskiego.

 

V Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”

Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to ponad 100 tysięcy przeczytanych książek i przeszło 50 tysięcy aktywnych, młodych czytelników w całym kraju. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami.

 

Biuletyn Nauczycieli Bibliotekarzy – nowy numer online

Zapraszamy do lektury nowego numeru „ Biuletynu Nauczycieli Bibliotekarzy”  2019/8, który został poświęcony obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości.

Bieżący numer oraz egzemplarze archiwalne można pobrać na stronie: https://bnb.oeiizk.waw.pl/biezacy.html

 

Pożegnanie wystawy

W sobotę 14 września 2019 roku o godz.12.00  w galerii „Na Mansardzie” mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej WOM odbędzie się uroczyste zamknięcie letniej wystawy rysunku i malarstwa wychowanków Pracowni Plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie.

Biblioteka na Nocnym Szlaku

 

Wszystkich przemierzających gorzowski Nocny Szlak Kulturalny 2019 zapraszamy w sobotę 29 czerwca w gościnne progi Biblioteki Pedagogicznej WOM, mieszczącej się  przy ul. Łokietka 20 a. Na nocnych wędrowców czekają wystawy, projekcje filmów i zabawne monidła, przy których można sobie zrobić zdjęcia.  Drzwi biblioteki będą otwarte od godziny 19.00  do 24.00. 

Biblioteka Pedagogiczna informuje o zmianie godzin pracy

 

 

GODZINY   PRACY   BIBLIOTEKI  PEDAGOGICZNEJ

W   OKRESIE   WAKACYJNYM

 

  

                           21.06 - 12.07 (poniedziałek-piątek) –  9.00 - 15.00

                          15.07 - 16.08 – przerwa urlopowa

                            19.08 - 30.08 (poniedziałek-piątek) –  9.00 - 15.00

                          soboty – nieczynne

                            Za utrudnienia przepraszamy.

 

Finał konkursu gazetek szkolnych

- Pisanie to mądra zabawa – mówiła Ania Wardak z „Kuriera Dwójki” podczas finału XIV Konkursu na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskiego, który odbył się 11 czerwca 2019 r.  w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp. 

 

DoMowy. Rodzinne historie o słowach

DoMowy - rodzinne historie o słowach to program warsztatów słowotwórczych dla bibliotek szkolnych i publicznych oraz domów kultury i innych miejsc pracujących z dziećmi. 

 

Rekordowy finał IV Przerwy na czytanie - podziękowania dla koordynatorów i dyplomy dla placówek

V Przerwa na czytanie - ogólnopolska akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie była wydarzeniem wyjątkowym. Pierwszy raz w objęła swoim zasięgiem całą Polskę oraz 10 innych państw.

 

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z północnej części woj. lubuskiego na konferencję metodyczną pt. „Film w edukacji czytelniczej i medialnej”, która odbędzie się 28 sierpnia 2019 r.  w godz. 10.00 – 13.00,  w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta, ul. Sikorskiego 107, sala 110, I piętro.

 

Obowiązuje elektroniczna rejestracja dostępna na stronie WOM-u:[ L I N K ]


 

Zaproszenie na ostatnie w roku szkolnym 2018/2019 spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkolnych

Zapraszamy uczestników sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2018/2019  na spotkanie online, które odbędzie 12 czerwca na platformie Moodle dostępnej na stronie WOM-u.

Ankieta dla uczestników Klubów Czytających Rodzin

Drodzy czytelnicy!

Jeśli uczestniczyliście/uczestniczycie w spotkaniach gorzowskich Klubów Czytających Rodzin proszę o wypełnienie anonimowej ankiety. Ma ona na celu zdiagnozowanie wpływu gorzowskich Klubów Czytających Rodzin działających w ramach programu RodzinneCzytanie.pl Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, na kształtowanie kultury czytelniczej.


Bardzo dziękuję za poświęcony czas.

Anna Giniewska
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.

Ankieta:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeCP2bD2Mp-kQjrrPHRK-BpK2zHFB3yFzm1gLf_IkyVePrJfA/viewform?fbclid=IwAR0ddiwmnhx8pKCHNhdgipMQVpw6vVIM_63Cxyad3ORAPJ24lwgtttU72pU

Dziennikarskie żniwa w bibliotece

26 szkolnych redakcji wzięło udział w XIV Konkursie na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskiego, zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie.

Gwarna Biblioteka? To możliwe

Pracujesz w bibliotece, uczysz języka polskiego, chcesz rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o czytaniu, zachęcać do sięgania po książki? Poznaj więc ideę Gwarnej Biblioteki i inspiruj do aktywnego czytelnictwa!

Marian Łysakowski – podróżnik i kolekcjoner

Zapraszamy do poznania sylwetki Mariana Łysakowskiego, pedagoga, podróżnika i kolekcjonera, który chętnie podzieli się swoimi pasjami podczas spotkań w szkołach i bibliotekach.

 

Seminarium „Jak czytają Polacy: motywacje, nawyki, wybory”.

Zapraszamy do udziału w seminarium dla bibliotekarzy i nauczycieli  „Jak czytają Polacy: motywacje, nawyki, wybory”, które odbędzie się w gmachu głównym WiMBP w Gorzowie Wlkp., 6 czerwca (9.45 – 15.00) w sali 110.

Biblioteka wybacza dłużnikom

Zawsze w maju w bibliotekach można bezpłatnie zwracać książki, których nie oddaliśmy w terminie.  Dzięki temu do bibliotek powracają książki przetrzymywane miesiącami czy latami.  

 

Reuse w edukacji. Seminarium dla nauczycieli i bibliotekarzy

Zapraszamy 30 maja do Warszawy na praktyczne seminarium o tym jak korzystać z materiałów archiwalnych, dziedzictwa, kultury w edukacji szkolnej. W pierwszej części zaplanowano krótkie prezentacje, a w części drugiej warsztaty Pełny program i formularz zapisów dostępne na stronie Filmoteki Narodowej.

 

Źródło: Filmoteka Narodowa

Festiwal literatury dziecięcej Rabka Festival, 10-13 lipca 2019

To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Temat przewodni tegorocznego festiwalu brzmi: „Od gór do morza…”. W centrum zainteresowania będą książki, które opowiadają o otaczającej nas przyrodzie i o tym, jak ją umiejętnie poznawać i chronić.

 

Zbiórka książek

W imieniu gorzowskiego Klubu Czytających Rodzin "Czytaj w Chuście" zapraszamy do wzięcia udziału w inicjatywie Zaczytani. Polega ona na zbiórce książek dla m.in. Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. oraz Ośrodka Wczesnej Interewencji.

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej

Tegoroczne hasło XVI Tygodnia  Bibliotek  #biblioteka   łączy tradycję i nowoczesność. W programie  obchodów każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ obfituje on w spotkania, wydarzenia i imprezy. Na uczestników czekają m.in. wystawy prac Wiktorii Rusewicz i uczniów Liceum Plastycznego, zajęcia komputerowe, projekcja filmu „Gorzów w różowych okularach” cz. III . Będzie też można za darmo otrzymać książkę w parku.

 

Gazetki po raz czternasty ! Konkurs na Najlepszą Gazetkę Szkolną województwa lubuskiego

Do 17 maja 2019 roku można przesyłać zgłoszenia na czternastą edycję Konkursu na Najlepszą Gazetkę Szkolną województwa lubuskiego. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas I-IV, V-VIII i gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i innych placówek edukacyjnych.

Wernisaż „ Na Mansardzie”

W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w gorzowskiej galerii „Na Mansardzie”, mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Łokietka 20 a, zostanie otwarta w środę, 8 maja  o godz.17.30  wystawa prac Wiktorii Rusewicz. 

Biblioteka Pedagogiczna informuje

Godziny Pracy Biblioteki Pedagogicznej w dniach:

1, 2, 3 maja nieczynna

4, 11, 18, 25 maja (soboty) – nieczynna


Za utrudnienia przepraszamy.

 

Mistrzowie czytania z gorzowskiej „piętnastki”

Znakomicie poradzili sobie uczniowie gorzowskiej „piętnastki” w dogrywce wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu  „Wielka Liga Czytelników”. I to właśnie oni będą reprezentować nasze województwo podczas finału w Katowicach.

 

Wiosenny wernisaż

W sobotę, 6 kwietnia o godz. 12.00 w galerii „Na Mansardzie” przy ul. Łokietka 20a zostanie otwarta pokonkursowa wystawa „Wiosenne tradycje”. Organizatorem miejskiego konkursu plastycznego był Młodzieżowy Dom Kultury. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 60 prac. Podczas sobotniego wernisażu laureaci konkursu otrzymają nagrody.

 

ANKIETA DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z województwa lubuskiego do wypełnienia ankiety, która pomoże nam ustalić potrzeby edukacyjne bibliotekarzy i przygotować ofertę  na rok szkolny 2019/2020.

      Ankieta będzie aktywna do 30  kwietnia 2019 r.

                                             Prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety,
                                         której adres znajduje się poniżej.

                              A N K I E T A

 

Wernisaż na niebiesko

W środę, 3 kwietnia 2019 r. o godz. 10.00  w  Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego zostanie otwarta wystawa „My wśród was”, zorganizowana z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu.

 

Zaproszenie na warsztaty "Aplikacje internetowe jako atrakcyjne narzędzie pracy nauczyciela" (III edycja).

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego zaprasza bibliotekarzy, wychowawców świetlic oraz innych nauczycieli zainteresowanych tematyką warsztatów na szkolenie: Aplikacje internetowe jako atrakcyjne narzędzie pracy nauczyciela (III edycja).

Spotkanie Klubu Gier Planszowych – wiosenne rozdanie

Wraz z wiosną w Klubie Gier Planszowych w Bibliotece Pedagogicznej WOM dzięki uprzejmości Wydawnictwa Lucrum Games zagościła nowa gra karciana "Red7". Jej pojawienie się zwiastuje również inaugurację wystawy bibliotecznej Matematyka jest wszędzie zorganizowanej w ramach obchodów Jubileuszowego Roku Matematyki.

 

Stan czytelnictwa w Polsce 2018

Główne wskaźniki czytelnictwa pozostają bez zmian – podaje Biblioteka Narodowa. W poniedziałek, 25 marca 2019 r.  opublikowano wstępne wyniki stanu czytelnictwa w Polsce. W 2018 roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37% Polaków.

 

 

CEON – otwarta nauka

Warto skorzystać z repozytorium Centrum Otwartej Nauki, w którym udostępniane są różnego rodzaju materiały naukowe, takie jak artykuły, książki, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie. W repozytorium zostało umieszczonych ok. 10 tys. publikacji polskich naukowców.
Dostęp do wszystkich materiałów jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Strona główna repozytorium: https://depot.ceon.pl/

 

Warsztaty dla uczniów klas 6 pt. "Wodne wyzwanie 2019"

Bez niej nie przeżyjemy nawet trzech dni. Pokrywa prawie trzy czwarte powierzchni Ziemi, jednak tylko nieliczni mają do niej dostęp. O czym mowa? W Światowy Dzień Wody przypadający na 22 marca 2019 r., chcemy przypomnieć o potrzebie jej szanowania.

 

Matematyka w Bibliotece Pedagogicznej

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego zaprasza na wystawę dawnych i najnowszych książek o tematyce matematycznej dla dzieci i młodzieży,  zorganizowaną w ramach obchodów Jubileuszowego Roku Matematyki. Prezentację wzbogaciły eksponaty stworzone przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 20 w Gorzowie Wlkp. oraz szkolne przybory matematyczne udostępnione przez Szkołę Podstawową nr 17 w Gorzowie Wlkp. Wystawę można oglądać od 26 marca do 30 kwietnia 2019 roku w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Projekcja filmu „Gorzów w różowych okularach - wideoportrety”

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprasza na pokaz filmu pt. „Gorzów w różowych okularach - wideoportrety” cz. III w reż. Dominiki Muniak-Szadej, który odbędzie się 28 marca 2019 r. o godz. 11.30 (czwartek) w Czytelni Biblioteki, ul. Łokietka 20 a.

 

Trwają zapisy uczestników na III edycję konferencji “Filmowe Psycho-Tropy”

Serdecznie zapraszamy do udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Filmowe Psycho-tropy" organizowanej przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet SWPS. Konferencja odbędzie się 4-5 kwietnia 2019 w Katowicach, tym razem pod hasłem "Społeczna rola filmu". Jest to największa w Polsce konferencja integrująca środowisko osób wykorzystujących film w działaniach edukacyjnych, profilaktyce i rozwoju.

Publikuj w czasopiśmie „Bibliotekarz Gorzowski”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza wszystkich zainteresowanych do nadsyłania artykułów do nowego czasopisma fachowego pt. „Bibliotekarz Gorzowski”. W zamyśle jego pomysłodawców czasopismo to ma stać się platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk między pracownikami bibliotek w całym regionie.

Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkolnych nt. technik pamięci

Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy wszystkich typów szkół i placówek do udziału w sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2018/2019. Spotkanie odbędzie się 19 marca 2019 r. o godz. 15.30 w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., ul. Łokietka 20 a.

 

IV Ogólnopolski Konkurs „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW” – etap powiatowy

Wojewódzki Ośrodek Metodyczny Biblioteka Pedagogiczna  w Gorzowie Wielkopolskim, pełniący funkcję Koordynatora Powiatowego IV Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego Wielka Liga Czytelników, informuje że II etap (test drużynowy) odbędzie się 28 lutego 2019 o godzinie 11.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Łokietka 20a.

 

Innowacyjny projekt dzielenia się książkami – Poczytajmi

Dzięki projektowi Poczytajmi możesz przekazać swoje książki bibliotekom w całej Polsce, nie wychodząc z domu.

Poczytajmi oferuje usługę darmowego kuriera lub darmowego nadania paczki w paczkomacie InPost. Chcąc przekazać swoje książki do biblioteki i innych instytucji przesyłasz bezpłatnie książki do Poczytajmi, a tam zostają one segregowane i wysyłane do czytelni. Książki docierają  zarówno do małych bibliotek wiejskich jak i ogromnych bibliotek miejskich. Literatura trafia do szkół, domów dziecka i bibliotek w szpitalach.

Zachęcamy do udziału w projekcie. Więcej informacji na stronie:  https://www.poczytajmi.pl/index.html#header

Koci wernisaż w Bibliotece Pedagogicznej

W najbliższą sobotę (16 lutego) o godz. 12.00 w galerii Na Mansardzie, mieszczącej w Bibliotece Pedagogicznej (przy ul. Łokietka 20 a ) z okazji Światowego Dnia Kota zostanie otwarta wystawa „Od Filemona do Behemota”.

 

IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Bibliotekarz Roku 2018

Zarząd Okręgu SBP w Zielonej Górze informuje o rozpoczęciu IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Bibliotekarz Roku 2018, organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu w Bibliotece

Biblioteka Pedagogiczna WOM przy ul. Łokietka 20 a w Gorzowie Wlkp. po raz kolejny  bierze udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: Działajmy razem.

Finał projektu „Zagraj w historię”

30 stycznia 2019 roku (środa) o godzinie 11.00 w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej WOM nastąpi finał projektu ph. Zagraj w historię.  11 laureatów turniejów szkolnych ze szkół podstawowych z całego województwa zasiądzie do rozgrywki gry Niepodległa. Projekt jest realizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w ramach lubuskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

IV PRZERWA NA CZYTANIE - ZGŁOŚ SZKOŁĘ

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprasza uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie. Wydarzenie odbywa się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ph. #biblioteka.

 

Stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. dla Mai Wilczewskiej

Serdecznie gratulujemy naszej koleżance Mai Wilczewskiej otrzymania stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. w kategorii animacja i edukacja kulturalna.

Relacja z wręczenia stypendiów na stronie:http://www.gorzow.pl/PL/3235/6554/Wreczono_stypendia_artystyczne/k/

 

Osobowość Roku 2018

Serdecznie zapraszamy do głosowania na naszą koleżankę Anię Giniewską, która została nominowana przez redakcję „Gazety Lubuskiej” do tytułu Osobowość Roku 2018 w kategorii Kultura.
Glosować można wysyłając SMS
LOK.3
na numer 72355
Koszt 2.49 zł
https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/anna-giniewska%2C402683/

IV Ogólnopolski Konkurs "Wielka Liga Czytelników"

Szanowni Państwo

informujemy, że 15 stycznia 2019 roku, Komitet Organizacyjny Wielkiej Ligi Czytelników dokonał wyboru książek do etapu powiatowego, który odbędzie się 28 lutego br. Tytuły książek to: dla klasy 1-4 : J. Bednarek: "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" (całość) dla klasy 5-8: Z. Nienacki: "Niesamowity dwór" (całość)


Życzymy wielu ciekawych przygód z literackimi bohaterami.

Godziny pracy Biblioteki Pedagogicznej w okresie ferii zimowych

 

Godziny pracy Biblioteki Pedagogicznej
w okresie ferii zimowych
(14-27 I 2019)


pon. – pt.  godz. 9.00 – 15.00
soboty – nieczynna

Podsumowanie konkursu SPRAWIEDLIWA DZISIAJ

Biblioteka Pedagogiczna zaprasza na finał konkursu SPRAWIEDLIWA DZISIAJ. Wernisaż połączony z  wręczeniem nagród odbędzie się 10 stycznia (czwartek) 2019 roku o godzinie 12.00 w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej WOM.

Planszogranie w bibliotece

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. i Klub Gier Planszowych działający przy bibliotece zaprasza dzieci i młodzież na PLANSZOGRANIE W BIBLIOTECE. Spotkania będą się odbywać w dniach 14-18 stycznia br. w godz. 11-14.

Przyjdź-graj-baw się!

 

Tablica odsłonięta

W piątek, 21 grudnia 2018 roku w drugą rocznicę śmierci Anny Makowskiej-Cieleń na ścianie Biblioteki Pedagogicznej  Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego (przy ul. Łokietka 20 a) odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą jej pamięci. 

 

Biblioteka Pedagogiczna informuje

Informujemy, że w okresie świątecznym ulegają zmianie godziny pracy Biblioteki Pedagogicznej

22 XII – 26 XII – nieczynne

27 XII – 28 XII – 9.00-15.00

29 XII (sobota)  – nieczynne

31 XII – 9.00-12.00

Tablica dla Anny Makowskiej-Cieleń

W  piątek, 21 grudnia o  godz. 12.00 przed siedzibą  Biblioteki Pedagogicznej WOM (przy ul. Łokietka 20a) zostanie odsłonięta  tablica pamiątkowa  poświęcona  wybitnej gorzowskiej regionalistce  i pedagogowi Annie Makowskiej-Cieleń. Na uroczystość zapraszają  Wojewódzki  Ośrodek Metodyczny  oraz kapituła nagrody  im. Janusza Słowika. 

Przesunięcie terminu konkursu plastycznego „SPRAWIEDLIWA DZISIAJ”

Biblioteka Pedagogiczna informuje, iż termin nadsyłania prac na konkurs plastyczny „SPRAWIEDLIWA DZISIAJ” zostaje przedłużony do 21 grudnia. Ogłoszenie wyników, uroczyste wręczenie nagród oraz wernisaż prac konkursowych odbędzie się w czytelni biblioteki 10 stycznia 2019 roku o godzinie 12.00.

Program MĄDRZY CYFROWI

MĄDRZY CYFROWI to pierwszy ogólnopolski program, którego głównym celem jest edukacja uczniów w zakresie wartości połączona z podnoszeniem ich kompetencji cyfrowych i rozwijaniem postaw odpowiedzialności społecznej.

 

Spotkanie poświęcone pamięci nauczycielki Marii Rohozińskiej